Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů / Reference Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Alergie a potravinová intolerance

Alergie a potravinová intolerance

Úvodem bych chtěla napsat, že už naši rodiče jsou generací tzv. „kardiaků nebo diabetiků“. Lidé ve věku asi 35 let jsou zase generací tzv. „alergiků, astmatiků a ekzematiků“. Smutné však je, že u mladé generace se tyto projevy ukazují už v ranném věku.

Nejčastější potravinové alergeny jsou:

Může to být i cokoliv jiného, ale pokud pacient vynechá alergeny, jeho stav se zlepší. Určitě dále potřebujeme ošetřit střevní mikroflóru, ve které se nalézá 75 % imunitního systému.

Reakce na potraviny můžeme rozdělit na imunitní a neimunitní.

Rozdíl mezi alergií a intolerancí

Pojmy „potravinová intolerance“ a „potravinová alergie“ jsou často zaměňovány. Přitom se jedná o rozdílnou odpověď imunitního systému. Na potraviny můžeme reagovat buď imunitně stimulovanou reakcí nebo na ně reagujeme neimunitně stimulovanou reakcí.

Imunitní reakce označujeme IgE a IgG. Při nich si náš imunitní systém vytváří protilátky, které napadají proteiny v potravě, a které považuje za škodlivé. Látky, které vyvolávají imunitní reakci, se nazývají antigeny.

Příznaky alergie

U reakce IgE se tvoří imunoglobulin E a jedná se zde o skutečnou alergii. Nástup příznaků je rychlý, může se projevit ihned po požití potraviny do několika minut. Je to reakce na bílkovinovou složku.

Příznaky jsou razantní, např.:

Je to rychle nastupující alergická reakce, která může zapříčinit i smrt. Její symptomy jsou: otok v hrdle, nízký krevní tlak, vyrážka, svědění…Zde se podává nitrožilní adrenalin. Potraviny, které tuto reakci nejčastěji spouštějí, jsou: mořské plody-měkkýši, kešu, treska, vejce a arašídy.

Je zde potřeba alergické potraviny eliminovat úplně, na delší dobu /nejméně 2 roky/ a pak by bylo dobré se nechat znovu otestovat /krevním testem/.

Příznaky intolerance

U reakce IgG, nazývá se přecitlivělost, se produkuje imunoglobulin G a APK /antigen protilátkových komplexů/. Ty se v organismu usazují a způsobují chronické problémy a zánětlivost. Reakce IgG je pozvolná.

Příznaky jsou mírnějšího typu:

Pacienti často nemohou zhubnout, ale to se může jednat i o intoleranci nebo kardiometabolický syndrom, na který je vytvořen speciální typ jídelníčku. U reakce IgG se dá testem zjistit, jestli na určité potraviny reagujeme anebo ne.

Dobrá zpráva je, že se tyto zhoršené reakce utiší, pokud vynecháme na nejméně 21 dní potraviny, na které máme přecitlivělost a reagujeme na ně.

Máme spoustu reakcí, které jsou neimunitní a nazýváme je také alergiemi. Alergie to, ale nejsou, zde se jedná o to, že tělu chybí určitý enzym, např. laktáza – častá laktózová intolerance a nespouští se imunitní odpověď.  Reakcí je samozřejmě daleko více, enzymů může chybět také daleko více – různé histaminy, salicyláty, tyraminy. Látka, které určitý enzym chybí, se nám v těle nahromadí ve větším množství a naše tělo neví, co s ní má dělat a vytvoří si na ní reakci. Dále to mohou být i reakce na chemické nebo farmakologické látky.

Můžeme mít intoleranci vybudovanou životním stylem anebo nadměrnou konzumací určitých potravin. Intolerance může vzniknout i po různých infekcích – infekční průjem z dovolené /parazitární infestace/. Střevo je podrážděné a stačí vypít mléko nebo si dát sýr a reakce se vytvoří. Při požití kravských výrobků můžeme reagovat jak na laktózu /sacharidovou složku mléka/ tak i na kasein /bílkovinovou složku/.

Tady bych chtěla podotknout, že pokud vás ve stravě dráždí nějaká potravina, tak to na 90 % bude reakce IgG a tím, že potravinu na 1 měsíc eliminujete, dodáte zažívání správné doplňky, pak se této reakce můžete zbavit.

Laktózová intolerance je neschopnost organismu strávit mléčný cukr. Buď chybí enzym laktáza anebo je blokován.

Když má někdo intoleranci na pšeničný lepek, je to spojeno s kožní reakcí. Tyto lidé mívají často pupínky, hrubší kůži na pažích, především na loktech.

Celiakie bývá často spojena s Crohnovou nemocí nebo se sníženou funkcí štítné žlázy. Příznaky se mohou hodně podobat únavovému syndromu. Jedná se o zánět, proto se při léčbě soustředíme na imunitu. Celiaci by měli dodržovat bezlepkovou stravu, která ale není primárně určena k tomu, aby zhubli.

Intoleranci na lepek trpí 70 % z nás, avšak klinická celiakie se vyskytuje u 2-3 % populace. V dnešním světě celiakie přichází častěji s autoimunitními onemocněními.

Často vidíme uhnaného, zaneprázdněného bezlepkáře, který nemá na nic čas a žije na bezlepkových polotovarech. Obsahují jednostranně a nadměrně kukuřičnou mouku, bramborový škrob a modifikované škroby /viz vakuově balené bezlepkové chleby s dlouhou trvanlivostí/. Bezlepkové polotovary jsou chemicky průmyslově zpracované potraviny, zahřáté na 200-300 ºC. Konzumace těchto potravin oslabuje celiakům jejich imunitní systém.

Celiaci se musí o své zdraví starat. Vařit si z kvalitních potravin: z pohanky, quinoi, jáhel, rýže, amarantu, slzovky...a čerstvé zeleniny.

Histaminová intolerance

Nadměrné uvolňování histaminu v těle vyvolává zánětlivé reakce. Je to i nedostatkem enzymu DAO /diamino oxidázy/. Reakce způsobí otoky sliznic, spouští sennou rýmu, střevní potíže, deprese a migrény.

Potraviny vyvolávající histaminovou reakci jsou:

Může to být i maso nebo ryba, která leží chlazená 2-3 dny. Po požití takovéhoto tepelně upraveného masa začnou otoky, dušení…Osoby trpící histaminovou intolerancí by měly takovéto potraviny předem zmrazit a připravovat následně po rozmražení.

Histaminová intolerance se velmi těžko zjišťuje. Kolikrát až přímo po požití potraviny. V česku zatím není žádný specialista, který by se čistě soustředil jen na tuto oblast. Na stránkách www.lowhistaminechef.com najdeme od bývalé novinářky Yasminy Ykelenstam hodně receptů a různých rad přímo k histaminové intoleranci. Sama trpěla velkou únavou, bolestmi svalů, otoky a velkými zdravotními obtížemi. Lékaři ale na nic nemohli přijít. Doporučuji osobám trpící alergiemi, aby si tento web vyhledali, protože zde najdou odborné rady. Nové poznatky z této oblasti mohou úplně jinak nasměrovat cestu vašeho léčení než klasická medicína.

Salicylátová intolerance

Potraviny obsahující přírodní salicyláty jsou některé druhy ovoce, zeleniny, ořechů. Působí v nich jako konzervační látky, obrana proti hmyzu, plísním a škodlivým bakteriím.

Salicyláty jsou taky uměle vyráběné chemické látky, které se často používají k výrobě léků, zejména léků proti bolesti, jako je ibuprofen a aspirin. Také pro příchutě, parfémy, rozpouštědla. Přecitlivělost na látku nemožno testovat. Používáme metodu eliminace. Na 3 týdny až 3 měsíce vynecháme danou látku a po zaléčení zažívání postupně ovoce a zeleninu zařadíme do jídelníčku. /viz článek o zažívání/ U salicylátu se to projevuje hlavně svěděním kůže, ucpaným nosem.

I píchnutí včely může u osob se salicylátovou intolerancí vyvolat alergickou reakci. Konkrétně i jablka jsou relativně alergenní, proto doporučuji těmto osobám loupat slupku, kde je nejvíce salicylátů. V západních zemích se začínají pěstovat jabloně přímo pro alergiky. Podle statistiky 70 % alergiků bez potíží je konzumují celá. Jako plody se u nás nedají zakoupit, ale dá se pořídit stromek a soukromě si antialergická jablíčka pěstovat.

Glutamátová intolerance

Glutamáty jsou hlavní součástí mnoha bílkovin. Přirozeně se nachází v některých potravinách a jsou také našim organismem tvořeny. Bývají velice často součástí dochucovadel např. nebio sójových omáček. Nejznámější je monoglutát sodný /MSG/. Zde se jedná o karcinogen.

Popíši typickou reakci. Když si zajdeme do čínského bistra, sníme zde pořádnou porci např. nudlí, máme pocit přesycenosti, který za hodinu přejde do hladu. Dostaví se návaly horka, pocení, cítíme horkost v obličeji a hrdle, bolesti hlavy. Glutamát stimuluje nervovou soustavu, a proto může způsobovat panickou úzkost, deprese.

Jen metodou eliminace můžeme zaléčovat zažívání. /viz článek o zažívání/

Aminová intolerance

Aminy se za normálního metabolismu v těle rychle rozkládají pomocí enzymu monoaminu oxidázy A /MAO/. Pokud tyto enzymy v těle chybí anebo efektivně nefungují, dochází k nadbytku aminů. Mezi hlavní aminy patří histamin /zrající sýry, víno/, tyramin /sýry/, fenylethylamin /čokoláda/, adrenalin, dopamin, serotonin. Příznaky nadbytku aminů se projevují změnami v chování, změnou tělesné teploty, migrénami, depresí, pocity „kocoviny“.

Léčba

Více než polovina pacientů má zvýšenou chuť na potraviny, které jim způsobují intoleranční reakci. Např. zvýšená chuť na rajčata je pravděpodobně glutamátová intolerance /MSG/. Ze zkušenosti znám, že pacienti mají v těle zánět anebo problém např. s prostatou, protože lykopen – antioxidant v rajčatech, je ochranou prostaty.

Když si někdo nedokáže určitou potravinu odříct, konzumuje ji téměř denně stává se drogou, která nám vytváří opiáty v mozku. Odolává pocitům svědění a jiným výše popsaným reakcím. Vysvětlením proč danou potravinu tělo nedokáže strávit je i nedostatečné štěpení bílkovin. Peptidy se podobají hormonálním peptidům, které se navážou na mozkové receptory a působí jako opiátové peptidy-endorfiny.

Když je v organismu zánět, naše tělo proti němu stále bojuje a tím se vyčerpávají nutriční látky. Brzy se to projeví fyzickou bolestí např.: kloubů, artritidou, nebo autoimunitním onemocněním.

Co je důležité mít na ochranu proti oxidativnímu stresu?

Doporučuji:

1/ minerály, vitaminy a jiné doplňky

2/ snížit zánět a zvýšit imunitu

3/ užívání probiotik nalačno – střeva si vytvoří ochranný biofilm

4/ prvních 3-6 týdnů pacient dostane tinkturu s čistícími bylinami přímo na detoxikaci

5 /pokračuje kůra s užíváním antihistaminika. Užívají se kvalitní multivitaminy nebo betaglukany, které dodávají tělu živiny.

6/ upravit zažívání proteolytickými enzymy

7/ po celou dobu léčení, užívat Omegu 3. Při těchto zánětlivých reakcích potřebujeme EPU. Někdy se doporučují lněná semínka jako zdroj Omegy 3 mastných kyselin, ale u lněného oleje musí proběhnout 6 enzymatických reakcí, aby EPA byla tělu vstřebatelná. V situaci, kdy máme enzymatickou nedostatečnost – případ alergií, je lepší sáhnout po přímém užívání Omegy 3.

Jestliže trpím pravou alergií, tj. na lepek, laktózu atd., je to daný stav. Ale jestliže trpím ještě i na environmentální reakce /reakce na pyly, trávy, roztoče/ jedná se zde o zkřížené alergie-tzv. CROSS reakce. Úpravou jídelníčku, zaléčením střeva a posílením imunity se CROSS reakce částečně nebo úplně se odstraní.

Pokud mám oslabený imunitní systém, trpím ekzémy, astmatem nebo se odhalí alergický podtext-atopie, použiji na zjištění alergií test FOOD DETECTIVE. Odhalí potraviny, na které imunitně můžeme reagovat. I zde samozřejmě nastavujeme zaléčovací protokol na střeva.

Závěr

Střevní mikrobiota má naprosto klíčovou roli pro udržení imunitního systému. Může být rezistentní nebo nějaká bakterie může prorůstat tam, kde nemá své místo. Nám se to projeví jako alergie nebo intolerance. Příznaky jsou výše popsány. Bez léčení se tento stav může dostat až do autoimunitního procesu.

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Paní Eva byla moje záchrana po několikatiměsíčních bolestech mé bederní páteře. Byl jsem již dvakrát operován a chirurgové, physiotherapeuti a ortopedove mi nedávali už skoro žádnou naději. Už jsem se smířil s tím, že skončím na vozíčku. Nikdo mi nedokázal pomoci.

Diky alternativním metodám paní Evy nemám žádné bolesti, mohu normálně chodit. Pani Eva okamžitě poznala přícinu a starala se o moje uzdravení.

Paní Evu mohu vřele doporučit. Je to výzva pro všechny, komu lékaři nemohou pomoct, pro ty, kteří se chtějí vyhnout nepotřebným a bolestivým operacím, které stejně nic nepřinesou. A také pro ty, kteří nechtějí polykat léky proti bolestem. Lékům, které mají silné vedlejší účinky a nedostanou se ke kořenu příčiny. 
Děkuji paní Evo.

M. K.

Hezký večer paní Hajská,
děkuji za vytvoření účtu na DNA life. Jinak musím pochválit kyčel mě bolet přestala a už ji cítím  jen nepatrně. Moooc děkuji. :-) Bylo u Vás dobře a těším se na další setkání.

Pěkné, úspěšné dny,
jste skvělá.

B. Z.

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.
Zobrazit více zkušeností od pacientů