Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Chronický únavový syndrom (zkr. CHÚS)

Chronický únavový syndrom - příznaky a léčba

Příčiny

Chronický únavový syndrom je charakterizovaný extrémní únavou, vyčerpáním bez jasné příčiny. Mentální nebo fyzickou aktivitou se únava zhoršuje, a také stresem. CHÚS není jasně klinicky definovatelný. Nejsou zde jasné fyzické ukazatele, které by mohly potvrdit diagnózu. Mnozí pacienti uvádějí, že před vypuknutím únavových obtíží prodělali chřipku, a příznaky opravdu připomínají vleklé virové onemocnění. Mezi podezřelé infekční činitele patří virus Epstein-Barrové (vyvolávající mononukleózu) a candida (častá příčina kvasinkových onemocnění), herpes virus 6 /encefalitida/ anebo cytomegalovirus. Tyto infekce mohou mít vážnější následky, je-li organismus podvyživený a pod stresem. Chronický únavový syndrom se také připisuje vlivu toxinů ze znečistěného životního prostředí, nízkému krevnímu tlaku, zánětu mozku (například díky boréliím). Těžké infekce mohou postihnout pacienty s oslabeným imunitním systémem.

Další z teorií je i hormonální nerovnováha způsobená abnormálním vylučováním hormonů z hypotalamu, z hypofýzy a nadledvinek.

Příznaky

Původcem však může být fyzické i psychické vyčerpání. Následuje špatná paměť a soustředění. Vyčerpaný člověk není schopný si nic pořádně zapamatovat, může mít i zpomalené mluvení. U CHÚS se většinou jedná o post virovou záležitost. Dostaví-li se CHÚS náhle, máme možnost rozpoznat spouštěč a přímo ho řešit. Např.: infekce, při které často pracujeme se zakukleným virem.

Někdy únavový chronický syndrom přichází pomalu, začíná fázemi. Např.: ženy, které se dlouhou dobu po porodu žádnou noc pořádně nevyspí. Nemají hluboký vyživující spánek. Jsou stále hodně unavené. Po určitém čase se únava zmenší, ale to díky „poslednímu adrenalinu“ z nadledvinek. Nadledvinkám pomáhá regenerovat užívání adaptogenů jako ašwaganda a jiné, které je posilují. Taky se doporučuje třezalka tečkovaná, která jen z částí řeší problém únavy.

Nejčastější příznaky chronického únavového syndromu:

Zánětlivé stěhovavé bolesti jsou důsledkem oxidativního procesu, a tento zánět často nebývá v krevních testech prokazatelný.  Intolerance na potraviny taky doprovází tento syndrom, i když ne v takové míře, jak alergie na lepek u celiaků.

Terapeutický postup

Řídíme se hlavně podle patogeneze. Pokud rozpoznáme virovou infekci, pracujeme na jejím zaléčení. Například na vir HERPES zabírá aminokyselina lysin. Dále posilujeme imunitní systém, zažívání, obzvlášť průjmy. Určitě je důležité otestovat intolerance, alergie a nezapomenout na vyšetření štítné žlázy.

Nutriční rady

CHÚS odstraňujeme výživnou protizánětlivou stravou / viz článek Kardiovaskulární dieta /

Na doplnění energie jsou klíčové silné vývary / viz článek Dlouhá polévka /

Potravina miso je vytvořena ze směsi fermentovaných surovin, které jsou bohaté na enzymy a ty jsou účinné na detoxikaci. Miso je používáno i jako forma probiotik k posílení imunitního systému a doplnění vitaminu B12. Lze ho zakoupit v obchodech se zdravou výživou. Hlavně je důležité přidávat ho do polévky úplně na konci, po uvaření. Polévku užíváme jako nutriční lék, tj. přes den vypijeme asi 1 l polévky.

Chronicky vyčerpaný organismus nemá dostatek enzymů, aby zpracoval čerstvou zeleninu. Proto konzumujeme zelené a zeleninové šťávy a tepelně upravenou zeleninu. Denně doporučuji šálek zeleného čaje – Matcha, Kukicha, Bancha, Sayonara.

Únava znamená také zánět. Potřebujeme antioxidační ochranu, která nám snižuje tvořící se zánětlivé látky v těle. Síťové antioxidanty jsou vitaminy, minerály, aminokyseliny a další látky, které snižují hodnoty zánětlivých cytokinů, mobilizují imunitní systém jsou taky součástí bílých krvinek. Také dodávají energii buňce a tím snižují únavové stavy. Glutathion je hlavní endogenní antioxidant. Selen je součástí glutathion peroxidázy, zabraňuje oxidativnímu zatížení v organismu. Např.: když máme nevysvětlitelné bolesti, které nejsou prokazatelně viditelným zánětem. EGCG jedná se o aktivní látku ze zeleného čaje, která má prokazatelné antioxidační působení. OPC-antioxidant z extraktu borovice, grepových semínek, dále ze semínek z hroznového vína nás chrání proti peroxidaci lipidů.

Samozřejmě, že neužíváme antioxidační doplňky najednou. Prostřídáváme jej. Cílem našeho úsilí je najít příčinu hluboké únavy.

 

 

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.

Na paní Hajskou jsem se obrátila kvůli přirozenější alternativě dlouholeté hormonální léčby, jejíž vedlejším účinkem byla např. nepravidelná menstruace nebo nadměrné pocení i při sebemenší zátěži. Navrhovaná léčba pomocí japonské akupunktury v kombinaci s bylinnými tinkturami a přírodními doplňky mi obnovila (v té době cca rok vynechanou) menstruaci už po třech návštěvách, které jsem absolvovala v měsíčních intervalech. Na začátku bylo krvácení velmi intenzivní, ale pomocí bylin mi upraveno do vyhovujícího stavu. Relativně hned vymizelo i nadměrné pocení.

Léčba mého hormonálního systému je běh na dlouhou trať, takže v tomto smyslu zatím nelze říct, jak moc je přírodní způsob účinný, ale u toho, co si mohu ověřit, vidím výrazné zlepšení či napravení doprovodných problémů. Zároveň oceňuji pečlivý přístup paní Hajské (zajímá se o člověka celkově) a ochotu pomoci při jakýchkoliv - i akutních potížích, kvůli nimž jsem původně na terapii nepřišla (migréna, bolest nohou, problémy s krční páteří, praskání v uchu...).

V.P.

Bude mi 70 let, v mládí jsem měla úraz a od té doby mě stále provázely problémy s krční páteří. Byla jsem až závislá na lécích proti bolesti a pravidelně jsem chodila na rehabilitace. Podle lékařů měl můj úraz krční páteře vliv na postupnou deformaci celé páteře. S tím bylo spojené celkové zhoršování stavu celé páteře.

Před 13 měsíci jsem začala pravidelně chodit na akupunkturu k paní Hajské a došlo u mne celkovému uvolnění krční páteře, bez bolestí a bez omezení hybnosti. Díky akupunktuře mi také ustoupili bolesti v levém kolenním kloubu a v levé kyčli. Mohla jsem tím pádem výrazně omezit množství léků, které užívám.

Také po dřívější obrně lícního nervu jsem byla nucena brát velké množství analgetik a spasmolytik. Zde je díky akupunktuře přímo vidět zlepšení – levý koutek úst mi již nepadá dolů a levé oko lze úplně otevřít. Zároveň u mne došlo k úpravě vysokého krevního tlaku, kdy mi lékaři tvrdili, že jsem s množstvím užívaných léků již na hranici.

Celkově se mi se mi akupunktura jeví jako velmi úspěšná. Po pravidelných návštěvách u paní Hajské mi ustoupilo hodně problémů a také beru minimum léků, což se s dřívějškem nedá vůbec srovnat.

Prachařová