Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů / Reference Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Diety – Jak to funguje

Diety, hubnutí

Cílem je udržet si postavu, když pravidelně jíme, a ne stále hladovět, nebo být na dietách. Ke štíhlosti se musíme projíst. Ne obráceně.

Když držíme dietu, tělo odpovídá na hladovění úbytkem váhy, svalové hmoty a snížením metabolické potřeby. Bezprostředně po zhubnutí, tělo reaguje na předešlý hlad rychlým nabíráním hmoty. Na prvním místě přibývají tuky a znova se objeví nadváha. To se stále opakuje jako v začarovaném kruhu. S každým dalším typem diety se naše postava zhoršuje. Zpomaluje se metabolismus, mění se složení našeho těla, ztrácíme svaly, tukové tkáně jsou k odbourávání pasivnější a když se vrátíme k původnímu způsobu stravování, člověk přibývá na váze rychleji a vytváří tzv. jo-jo efekt.

Jak to tedy opravdu funguje, abychom si udrželi správnou váhu, a tedy i spokojenost se svou postavou?

1. JÍST PRAVIDELNĚ A KVALITNÍ STRAVU

Zapomenout na diety, a hlavně na dietní potraviny. Když tělu chybí živiny, může tloustnout. Chce-li člověk zhubnout, musí kvalitně a pravidelně jíst, aby tělo zregeneroval natolik, že mu pak dovolí zhubnout. Po třicítce nám přirozeně klesá metabolická potřeba organismu. Potřebujeme jíst stále méně, abychom se udrželi na stejné váze.

Má malá rada – naložit si na talíř menší porci a po jídle 20 min počkat. Je to asi takový čas, který potřebuje mozek, aby zareagoval na signál nasyceného žaludku. I pak kdybyste pociťovali hlad, tak si klidně přidejte.

2. KAŽDODENNÍ STRES A PRAVIDELNÝ POHYB

Stres je reakce organismu na zvýšenou zátěž, na něco, co nás nějakým způsobem ohrožuje. Dnes jsme téměř všichni v chronickém stresu, při kterém probíhá biochemická změna, která zvyšuje hladinu stresových hormonů – kortizolu, adrenalinu. Dochází k uvolnění energetických zásob organismu, v prvé řadě odbouráváním zásobního polysacharidu – glykogenu, z něhož se do krve uvolňuje glukóza – je to hlavní zdroj energie. Popsaná obranná reakce je náročná na energii a vyčerpává rezervy organismu. Jestli jsme stále pod stresem, neodbouráváme ho, tak si jednoznačně podporujeme ukládání tuků působením kortizolu.

Důležité je uvědomit si okamžiky, které stresují a cíleně zdroj stresu řešit. Snažit se vsunout do každého dne aspoň chvilkovou relaxaci, která nám pomůže zapojit kognitivní soustředění, a nejen vykonávat fyzicky nějakou aktivitu.

Místo toho, abychom si krátce zacvičili, zrelaxovali, udělali si procházku… sáhneme po šálcích kávy. Myslíte, že nás vzpruží? A na jak dlouho…?

3. PRAVIDELNÝ SPÁNEK

V noci dochází k uvolňování hormonů. Mimo jiné také leptinu a melatoninu. Jsou to hormony, které ovlivňují náš pocit hladu a sytosti. Dospělý člověk potřebuje minimálně 7,5 – 8 hod spát. Když spánek trvá méně než 6 hodin, nebo je přerušovaný, nekvalitní, snižuje se produkce těchto hormonů. Např. při nižší hladině leptinu se cítíme hladoví, snižuje se činnost štítné žlázy, snižuje se metabolismus, a navenek přibíráme na váze. Speciálně, při nočních směnách se organizmus nalaďuje k přibývání na váze. Lidé, kteří chodí spát po půlnoci, nebo kteří pracují na noční směny, mívají problémy s udržením stejné váhy. Tělo potřebuje regulovat cirkadiánní rytmy. Když nemáme dostatečnou produkci spánkového hormonu melatoninu, tak tloustneme. Neopomeňme, že melatonin se vytváří pouze v čase od 23 hod do 3 hod.

4. KONSTITUČNÍ TYP

Důležitý je také váš konstituční typ, jestli jste bílkovinový, sacharidový nebo smíšený.

5. INTOLERANCE NA POTRAVINY

Jestliže nám stále nejde zhubnout, tak bychom si měli vyšetřit intoleranci na různé potraviny. U mě můžete společně pomocí testu FOOD DETECTIVE zjistit vlastní intoleranci. Následně se zaléčuje trávicí systém a po čase tyto intoleranční potraviny zase zařadit do jídelníčku.

Vliv diet na organismus

Závěrem bych uvedla několik dietních programů a jejich vliv na lidský organismus.

ATKINSONOVA DIETA je založená na výrazném snížení pouze sacharidů. Bývá spojována s únavou, zácpou, zápachem z úst, extrémní chutí na sladké a po delší době může dojít i k selhání ledvin. Když člověk nejí sacharidy, zhubne rychle, ztrácí velké množství vody. Vynecháním sacharidů se neuvolňuje tolik inzulínu, nedochází k rozhoupání glykemické křivky a my máme pocit sytosti. Tak se ztrácí pocit vlčího hladu, který bývá při jiných dietních programech.

CAMBRIDGE DIETA, která je propagována jako nutričně vyvážený program, avšak silně poškozuje játra, neboť neobsahuje žádnou vlákninu, kterou tento orgán nutně potřebuje na přefiltrování látek ze stravy. Po návratu k původnímu stravování se na 90 % dostaví jo-jo efekt a předešlé zdravotní obtíže.

DĚLENÁ STRAVA spočívá v rozdělení potravin hlavně na dvě složky sacharidy a bílkoviny. Metoda se zakládá na faktu, že určité potraviny potřebují pro své trávení kyselé PH prostředí, kdežto jiné zásadité. Aby trávení probíhalo bez komplikací a zátěže organismu, bílkovinné a sacharidové potraviny by se neměly vzájemně kombinovat.  Vědecky nejsou potvrzeny žádné účinky tohoto systému stravování na hubnutí. To se většinou dostaví díky snížení energetického příjmu z potravy, zvýšení podílu ovoce a zeleniny v jídle. Neexistuje však způsob, jak oddělit jednotlivé složky v samotných potravinách.

Každý dietní program, který je propagován slovy: “určen všem“, „rychle zhubnout, bez cvičení, bez námahy“, bude už ve svých základech pokulhávat a zařazovat se do oblasti byznysu více než do oblasti péče o svoje zdraví.

Dietní program GIFT italského dietologa Luca Specianiho, je postavený na zásadě, že „kalorie nejsou všechno“. Jeho nový přístup k potravě se začlenil do terapeutického přístupu výživa-mysl-tělo. Příjem a výdej kalorií musí být v rovnováze. Je prokázáno, že nízkokoenergetické diety zpomalují metabolismus, úbytek svalů, a naopak zvýšení podílu tuku. Teprve před 15 lety vědci objevili, že tuková tkáň není pouhá zásobárna energie. Tukové buňky vyrábějí množství hormonů, enzymů a růstových faktorů, které působí na náš mozek a výrazně ovlivňují chuť k jídlu a hospodaření s energií.

„Nikdo pro vás neudělá to, co nejste ochotni pro sebe udělat sami.“ dr. Speciani

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Paní Eva byla moje záchrana po několikatiměsíčních bolestech mé bederní páteře. Byl jsem již dvakrát operován a chirurgové, physiotherapeuti a ortopedove mi nedávali už skoro žádnou naději. Už jsem se smířil s tím, že skončím na vozíčku. Nikdo mi nedokázal pomoci.

Diky alternativním metodám paní Evy nemám žádné bolesti, mohu normálně chodit. Pani Eva okamžitě poznala přícinu a starala se o moje uzdravení.

Paní Evu mohu vřele doporučit. Je to výzva pro všechny, komu lékaři nemohou pomoct, pro ty, kteří se chtějí vyhnout nepotřebným a bolestivým operacím, které stejně nic nepřinesou. A také pro ty, kteří nechtějí polykat léky proti bolestem. Lékům, které mají silné vedlejší účinky a nedostanou se ke kořenu příčiny. 
Děkuji paní Evo.

M. K.

Hezký večer paní Hajská,
děkuji za vytvoření účtu na DNA life. Jinak musím pochválit kyčel mě bolet přestala a už ji cítím  jen nepatrně. Moooc děkuji. :-) Bylo u Vás dobře a těším se na další setkání.

Pěkné, úspěšné dny,
jste skvělá.

B. Z.

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.
Zobrazit více zkušeností od pacientů