Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů / Reference Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza)

Hypotyreóza je snížená schopnost štítné žlázy produkovat dostatečné množství hormonů. Projevuje se nedostatečnou sekrecí T4 /thyroxinu/ a T3 /thyroninu/.

PROSÍM POZOR: Aktualizovanou verzi tohoto článku nyní najdete na mém novém webu

Může to být způsobeno primárně – přímo poruchou žlázy, nebo sekundárně – poruchou regulace hypofýzy nebo hypotalamu. Štítnice může být zvětšena uvnitř.

Jak se to dá jednoduše zjistit?

Pacient zvedne na 1 min ruce nahoru. Objeví-li se silné zčervenání obličeje, žláza je rozšířená dovnitř, tlačí na žíly a cévy. Zvenku není nic viditelné, i když terapeut může pomocí pravítka přiloženého na straně krku naměřit více než 2 mm vystouplost. Tehdy se jedná se o zvětšení. Pacientovi může dělat potíž polykání, objeví se i hrubší hlas až chrapot.  Terapeut pozoruje také oči. Mohou být zapadlejší s kruhy pod očima. Je zde potencialita problému nadledvinek. Výborně zabírají adaptogenní byliny, které zvyšují odolnost proti stresu a únavě. Také můžeme pozorovat oteklejší, kulatější obličej následkem zadržované vody v těle.

Některé příznaky jsou stejné jak pro hypotyreózu, tak pro hypertyreózu.

Velice často se snížená činnost štítnice objeví kolem menopauzy. Zapojujeme tehdy přírodní hormony – fytoestrogeny. Při hormonální nerovnováze se také připojuje i osteoporóza. Osteoporóza je dlouhodobý stav, který vede ke zvýšené křehkosti kostí úbytkem vápníku. Hormonální léky, které často gynekolog doporučuje na menopauzu, by měla žena užívat nejdéle 2 – 3 roky. V tomto časovém úseku mohou tyto léky opravdu přispět ke zvýšení hustoty kostí, avšak po delším období vzniká riziko výskytu rakoviny prsu.

Hypotyreóza může nastat u žen po porodu, jenom kvůli hormonální změně, protože miminko v bříšku si bere veškeré nutrienty. V tomto období je prospěšné brát kvalitní multivitamin přímo pro těhotné. Říká se, že po multivitaminech se rodí velká mimina. Avšak velké děti se rodí, když se žena v těhotenství přejídá.

Adrenalní dysfunkce versus hypotyreóza

Velice důležité je rozeznat, jestli hypotyreóza pochází z poruchy adrenálních žláz. Dnes je 75 % případů špatně diagnostikováno. Měření bazální tělesné teploty je naprosto stěžejní pro řešení hypofunkce štítnice. Odhalí nám, jestli se jedná o primární problém, nebo příčina je v nedostatečnosti nadledvinek. Měření provádíme digitálním teploměrem. Začínáme měřit 3 hodiny po probuzení s odstupem každé další třetí hodiny. Nejméně 3x denně po dobu 1 týdne. Za ideální teplotu označujeme 36,8 až 37,2. Ukážou-li se na grafu během dne prudké teplotní výkyvy, jedná se o adrenální vyčerpanost a musíme se zaměřit na nadledvinky /věnovat pozornost kortizolu/.

Nadledvinky se stále snaží zvednout energii. Tak jak se náhle energie dostaví, tak zase rychle odlétne. K problému s kortizolem se řadí i větší chuť na sladké. Jestliže se tento „rozházený“ graf nebude s pacientem upravovat, tak celá drahá péče o štítnou žlázu nebude účinná a únava, nespavost, zimomřivost se neodstraní. Je-li bazální tělesná teplota v průměru nízká nejvíce 36 stupňů Celsia, jedná se zde o hypotyreózu a zpomalený metabolismus. Důležité je správně nastavit jídelníček, zvýšit pohyb, moxovat… Podpořit výslovně štítnici, nebo ona ovlivňuje bazální metabolismus.

Hypotyreóza často předchází kardiovaskulárním onemocněním. Zvedá cholesterol a lipidový profil /jedná se o test, který zhodnotí riziko onemocnění cév a srdce/.

Hypotyreóza se může projevovat přes den únavou a až navečer člověk cítí, že přichází energie. Je to velké vyčerpání organismu. Tělo je nutné dovyživit vitaminem B. Nejběžnější test k zjištění funkčnosti štítné žlázy je krevní test, který měří množství TSH /thyrotropinu/ v krvi. TSH informuje o nadbytku nebo nedostatku hormonů. Zvýšené hodnoty TSH upozorňují na sníženou funkci štítnice. Hypofýza při hypotyreóze není nucena k tomu, aby soustavně vytvářela T4 hormon /tyroxin/. Krevní test měří celkové množství T4 v krvi. Hladina T4 je ovlivněna z mnoha důvodů: těhotenstvím, dalšími stavy s vysokou hladinou estrogenu, antikoncepcí.

Celková hodnota T4 není tak přesná. Na rozdíl od hladiny volné T4, která představuje okamžité zdroje, a která lépe odráží hormonální stav pacienta. T4 hormon /tyroxin/ je z 99 % vázaný a z toho 1 % značí volnou T4. A ta je vždy přesnější. Pokud se pacientka při krevních testech bude prezentovat limitními hodnotami a T3 bude mít hraniční nebo i nižší, tak bude stále projevovat symptomy: bude jí stále zima, přibývá na váze, je unavená, má zpomalené myšlení. Žena může mít pocit, že je špatná matka, že nic nezvládá.

Klíčový minerál pro funkčnost štítnice je selen. Funkční formou selenu jsou biologicky aktivní selenoproteiny: enzymy – glutationperoxidáza, jódotyronín-5-deiodináza a jiné, které obsahují jedinečnou aminokyselinu – selenocysteín. Uváděné enzymy chrání buňky před oxidativním poškozením, resp. mění hormon thyroxin na biologicky aktivní trijódtyronín, čím zasahují do metabolizmu a vývoje organizmu.

Když i po doplnění selenu pacientce budou přetrvávat symptomy, půjde o problém na buněčné úrovni. Přichází zde na řadu přírodní výtažek štítné žlázy. Jedná se o jeden z nejpřesnějších doplňků, které můžeme použít na vyřešení problému se štítnicí. Jedná se o výtažek vyloženě z tkáně jednotlivých žláz. Obsahuje přírodní hormony T4,T3 a také hormony T2,T1. Tímto komplexem jsme schopni vyřešit spoustu negativních příznaků, stavy úzkosti, pocit náhlé zimy, únavy… Je zde však nutná pravidelné spolupráce s endokrinologem. Ze začátku měsíčně chodit na krevní testy. V krevních testech se rozpozná, vykazuje-li už hormon přebytek. Tím se může snižovat syntetický lék a taky určit jeho dávky. Společně při užívání Eutyroxu a přírodního výtažku štítné žlázy zaznamenáváme rychlý úbytek negativních syndromů. Doplňky se doporučují individuálně, v závislosti, kde je problém.

Dále může také zaostávat hormon thyroid peroxidáza, který je závislý na minerálech a aminokyselině Tyrosin. V první fázi tyto minerály doplníme. Ale jestliže se pacientka bude stále prezentovat, že přibírá na váze, má studené ruce, je unavená…jedná se o metabolický problém, který způsobuje hormonální nerovnováhu.

Spousta lidí má zdánlivě normální hladiny hormonů štítnice. Pokud však u nich přetrvávají negativní příznaky hypotyreózy, tak může hormon utíkat do reverzní RT3, je to produkt metabolismu T4, nebo konverze z T4 na T3. T3 je závislá právě na minerálech a aminokyselině Tyrosin.

Oba léky Eutyrox nebo Letrox zastupují pouze T4 /tyroxin/. To, co nám udržuje metabolismus, je T3 /trijodtyronin/. Z T4 se nám vytváří T3 a jak už víme, k této proměně je zapotřebí více minerálů. Deficit minerálů vyvolá většinou příznaky poruchy štítné žlázy.

Doplněk T3 v přírodní verzi je dodáván pacientům zatím jen v cizině. Avšak i u nás někteří endokrinologové začínají aplikovat syntetickou T3. Tak negativní symptomy samy odcházejí. Minerální látky, aminokyseliny potřebujeme nejen ke správné funkci žlázy, ale také, aby se tvořily enzymy, které správně rozloží přijímanou stravu. Není-li strava dobře natrávená, může se funkce štítné žlázy narušit. Určitě zažívací problémy nastaly dříve než problémy se žlázou.

Doplňky

Vitaminy a minerály normalizují hypotyreózu. Také B komplex je nezbytný pro správnou funkci hormonů.

Při deficitu začíná podprahové zpomalování metabolismu. Trvá třeba 5,10 až 15 let. Projevy jsou: přibírání na váze, velká únava, nízké libido, studené ruce, mezery ve spánku…

Důležité je dodržovat správný jídelníček, zvlášť správný poměr bílkovin. Na určité období je možné vyzkoušet paleolitickou dietu, případně některé její rysy ohledně bílkovin. V jiných článcích /Kardiovaskulární dieta/ jsem rozpracovala protizánětlivou stravu, která tu hraje důležitou roli. U hypotyreózy se nemusíme vyhýbat brukvovité zelenině /brokolice, růžičková kapusta, zelí, kedlubna, květák/. Benefit je v jejich sirných složkách. Samozřejmě nepřejídat se tímto typem zeleniny, ale 2 – 3 porce týdně nás obohatí. Vařením se taky strumigeny neutralizují.

Závěr s tradiční čínskou medicínou

Podle tradiční čínské medicíny hypotyreóza se řeší jako prázdnota jangu ledvin. Důležité je tělo stále zahřívat, nejíst potraviny přímo z lednice, využívat teplé potraviny. Vidíme-li na stranách jazyka otisky zubů, jedná se o stagnaci, zadržování vody v těle, celkový nedostatek, štítnou žlázu. Taky vystouplý 3. krční obratel indikuje štítnou žlázu.

 

 

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Paní Eva byla moje záchrana po několikatiměsíčních bolestech mé bederní páteře. Byl jsem již dvakrát operován a chirurgové, physiotherapeuti a ortopedove mi nedávali už skoro žádnou naději. Už jsem se smířil s tím, že skončím na vozíčku. Nikdo mi nedokázal pomoci.

Diky alternativním metodám paní Evy nemám žádné bolesti, mohu normálně chodit. Pani Eva okamžitě poznala přícinu a starala se o moje uzdravení.

Paní Evu mohu vřele doporučit. Je to výzva pro všechny, komu lékaři nemohou pomoct, pro ty, kteří se chtějí vyhnout nepotřebným a bolestivým operacím, které stejně nic nepřinesou. A také pro ty, kteří nechtějí polykat léky proti bolestem. Lékům, které mají silné vedlejší účinky a nedostanou se ke kořenu příčiny. 
Děkuji paní Evo.

M. K.

Hezký večer paní Hajská,
děkuji za vytvoření účtu na DNA life. Jinak musím pochválit kyčel mě bolet přestala a už ji cítím  jen nepatrně. Moooc děkuji. :-) Bylo u Vás dobře a těším se na další setkání.

Pěkné, úspěšné dny,
jste skvělá.

B. Z.

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.
Zobrazit více zkušeností od pacientů