Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Kardiovaskulární dieta

Kardiovaskulární dieta

Kardiovaskulární strava je specifická pro metabolické syndromy – pro vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, kardiovaskulární onemocnění, arytmii, diabetes.

Jedná se o kombinaci středomořské stravy a diety se sacharidy, které mají nízký glykemický index. Vychází z nových poznatků a používá se teprve 2 roky.

V tomto stravovacím plánu je kladen důraz na regulaci hladiny cukru v krvi prostřednictvím konzumace potravin, které nevyvolávají glykemické výkyvy. Ideálně chceme docílit, aby hladina cukru v krvi zůstávala relativně konstantní bez velkých výkyvů.

Mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem /GI/ od 0-55 patří:

Střední GI 56-69 má:

Vyšší GI nad 70 mají:

Glykemický index se dá ovlivnit zpracováním potravin např. vařením. Také pomocí zvýšeného obsahu vlákniny, bílkovin (proteinů v potravinách) a kombinací jednotlivých potravin s vysokým, středním a nízkým indexem.

Pokud je hladina cukru v krvi v průběhu celého dne stabilizována, pacient zaznamenává delší dobu pocit nasycenosti, a i celkové zdravotní výsledky se lepší.

Člověk s metabolickým syndromem trpí nadváhou. Např. u cukrovky II. stupně jsou vnitřní orgány obaleny nadměrně tukem. Musí se docílit větší výdej než příjem. Kontrolu provádíme pomocí bioinperační váhy – např. Tanita, která vypočítá základní metabolismus. Na základě výsledků je vypracován jídelníček s doporučeným pohybem. Snaha o úbytek váhy je ½ kg týdně. S doporučeným cvičením bývá hubnutí rychlejší, dýchání lehčí.

Úpravou jídelníčku chceme docílit trvalé změny. V momentě, kdy máme pocit, že něco nesmíme, často přichází destrukce, demotivace a čekáme, až tuto dietu budeme mít za sebou. Proto se snažím vést pacienta aspoň 1 rok, aby nové návyky stravování přijal za vlastní a měl dostatečný čas přehodnotit priority ve své životosprávě.

PRAVIDELNOST

Pravidelnost v jídle je důležitá. Je to však individuální záležitost. Někomu vyhovuje jíst 5x denně malé porce a někdo jí pouze 2x denně. Tato poslední varianta se mi ale nezdá ideální, i když existují moderní styly stravování, které doporučují denní jídlo zahájit až obědem z důvodu nezvyšování hladiny krevního cukru.

V mé praxi se osvědčily malé častější porce v pravidelných intervalech. Ráno bychom se měli najíst do hodiny po probuzení a pak za 3-4 hodiny, maximálně za 5 hodin. Jestliže jsem bez jídla 6 hodin, metabolismus se začíná zpomalovat. Není dobrý přístup, kdy se najíme jednou denně, ale zato vydatně, protože jsme předtím dlouho nejedli. Tělo neví, kterou hodinu dostane příjem. V momentě, kdy dodržujeme pravidelnost, metabolismus správně funguje.

Když je jídlo vyvážené, cítím se spokojeně, mám dostatek energie, výkonnost je vysoká. Mám-li pocit únavy nebo nenasycenosti poté, co jsem se najedl, pak ve stravě něco chybělo. Nejčastější chybou je nedostatek kvalitní bílkoviny, tuku nebo komplexních potravinových sacharidů, které udržují vyváženou hladinu krevního cukru.

VLÁKNINA

Je na škodu, když dnešní člověk konzumuje zejména průmyslově zpracované potraviny – polotovary. Tím denně přijímá o 1/3 vlákniny méně, než by měl. Vláknina se nachází v potravinách rostlinného původu, jako jsou celá zrna, ořechy, luštěniny, zelenina a ovoce. Je to tvorba sacharidů, která nám dává pocit sytosti, aniž bychom přijímali nadměrné množství kalorií.

Rozlišujeme dva typy vlákniny. Nerozpustnou a rozpustnou.

Nerozpustná vláknina funguje jako „vnitřní koště“, které pomáhá čistit střeva. Vodu dobře absorbuje, ale nerozpouští se v ní. Změkčuje stolici, a tím udržuje obsah střev v pohybu. Následkem pak je ideální pravidelné vyprazdňování. Nerozpustná vláknina rovněž vyplavuje z těla obávané karcinogeny, žlučové kyseliny a nebezpečný cholesterol. Tuto vlákninu získáme zvláště z otrub, celozrnných výrobků, z brukvovité a kořenové zeleniny (celulóza) nebo z dřevnaté mrkve, kedlubny, ředkviček (lignin), ale také psyllium Dr. Popova obsahuje nerozpustnou vlákninu. 

Přítomnost rozpustné vlákniny ve stravě jako např.: z ovesných otrub, ječmene, ořechů, semen, fazolí, čočky, hrachu a některých druhů zeleniny a ovoce zpomaluje trávení. Kromě toho, že zajišťuje pomalé uvolňování glukózy do krve, eliminuje i toxiny a jiné nežádoucí látky včetně cholesterolu a dalších tuků ve stravě. Vláknina napomáhá pohybu potravy trávicí soustavou, vstřebává vodu a napomáhá vstřebávání minerálů a živin. Rozpustná vláknina je dobrá půda pro zdravé bakterie v trávicím traktu.

Účinky vlákniny se zvyšují dostatečným přijímáním tekutin v průběhu celého dne.

SHRNUTÍ

V redukčních dietách je vláknina nezastupitelná, protože neobsahuje žádnou energii.

Vláknina sama o sobě nemá žádnou výživovou hodnotu, ale jak už víme, hraje velmi důležitou úlohu v udržování dobrého zdravotního stavu, tedy i štíhlé linie. Máte-li nadváhu, ztratíte na váze současně se zvýšením podílu vlákniny ve vašem stravování. Protože jídla s vlákninou se dostávají pomaleji ze žaludku do střev, pocit hladu se dostaví později, takže sníme méně. Navíc se vstřebá méně tuků, a tedy i méně kalorií z nich. Je tedy jasné, že konzumace dostatečného množství vlákniny je pro naše zdraví nezbytná a stejně tak je nezbytnou součástí každé redukční kúry.

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.

Na paní Hajskou jsem se obrátila kvůli přirozenější alternativě dlouholeté hormonální léčby, jejíž vedlejším účinkem byla např. nepravidelná menstruace nebo nadměrné pocení i při sebemenší zátěži. Navrhovaná léčba pomocí japonské akupunktury v kombinaci s bylinnými tinkturami a přírodními doplňky mi obnovila (v té době cca rok vynechanou) menstruaci už po třech návštěvách, které jsem absolvovala v měsíčních intervalech. Na začátku bylo krvácení velmi intenzivní, ale pomocí bylin mi upraveno do vyhovujícího stavu. Relativně hned vymizelo i nadměrné pocení.

Léčba mého hormonálního systému je běh na dlouhou trať, takže v tomto smyslu zatím nelze říct, jak moc je přírodní způsob účinný, ale u toho, co si mohu ověřit, vidím výrazné zlepšení či napravení doprovodných problémů. Zároveň oceňuji pečlivý přístup paní Hajské (zajímá se o člověka celkově) a ochotu pomoci při jakýchkoliv - i akutních potížích, kvůli nimž jsem původně na terapii nepřišla (migréna, bolest nohou, problémy s krční páteří, praskání v uchu...).

V.P.

Bude mi 70 let, v mládí jsem měla úraz a od té doby mě stále provázely problémy s krční páteří. Byla jsem až závislá na lécích proti bolesti a pravidelně jsem chodila na rehabilitace. Podle lékařů měl můj úraz krční páteře vliv na postupnou deformaci celé páteře. S tím bylo spojené celkové zhoršování stavu celé páteře.

Před 13 měsíci jsem začala pravidelně chodit na akupunkturu k paní Hajské a došlo u mne celkovému uvolnění krční páteře, bez bolestí a bez omezení hybnosti. Díky akupunktuře mi také ustoupili bolesti v levém kolenním kloubu a v levé kyčli. Mohla jsem tím pádem výrazně omezit množství léků, které užívám.

Také po dřívější obrně lícního nervu jsem byla nucena brát velké množství analgetik a spasmolytik. Zde je díky akupunktuře přímo vidět zlepšení – levý koutek úst mi již nepadá dolů a levé oko lze úplně otevřít. Zároveň u mne došlo k úpravě vysokého krevního tlaku, kdy mi lékaři tvrdili, že jsem s množstvím užívaných léků již na hranici.

Celkově se mi se mi akupunktura jeví jako velmi úspěšná. Po pravidelných návštěvách u paní Hajské mi ustoupilo hodně problémů a také beru minimum léků, což se s dřívějškem nedá vůbec srovnat.

Prachařová