Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů / Reference Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Osteoporóza

Osteoporóza příznaky a léčba

Celosvětově touto nemocí trpí každá 3 žena a každý 5 muž ve věku nad 50 let. Podle odborníků, lze označit za hlavní příčinu osteoporózy v ČR nedostatečný příjem vápníku ve stravě. Osteoporóza je porucha metabolismu kostní tkáně, která vede ke zvýšené křehkosti kostí. V kostech úbytkem vápníku a dalších minerálů vznikají dutinky a jedná se o takzvané řídnutí kostí. Postižené kosti přestávají být odolné vůči mechanickým vlivům, ztrácejí pevnost, pružnost a dochází ke zlomeninám. Kost je dynamická tkáň, která si denně vytáhne asi 700 mg vápníku. Nemáme-li dostatek vápníku v denní stravě, kosti nám postupně řídnou. Při osteoporóze bývají nejčastěji zasaženy lumbální obratle a kyčle. Kosti se nám začínají sesedat a hrozí zde riziko komprese na nervy, které nám odtud vycházejí. Zde začínají bolesti ischiasu, silné brnění … atd.

Vápník potřebujeme celoživotně

Nemoc je nejčastěji zapříčiněna nedostatkem a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku vápníku. Vápník potřebujeme celoživotně a problém může vzniknout, když nepřijímáme dostatek dietního vápníku stravou. Jak už je zde několikrát uvedeno, vápník je přijímán ze stravy nebo suplementárně.

Ukládání vápníku do kostí se děje zhruba do 25. roku života, kdy je důležitá nejen zdravá strava, ale i dostatek pohybu. Po 25. roce života už vápník neukládáme a naše kosti pracují pouze se zásobami, které se nám již nezvyšují.

U osteoporózy nehraje hlavní úlohu pouze vápník, ale může se zde jednat i o nízký přívod minerálních látek (fosfor, hořčík, vitamin K a D), nebo jejich snížená vstřebatelnost. Nadměrná nebo jednostranná konzumace stravy s vysokým obsahem fosforu. Konzumace jídla obsahující konzervanty, dále mléčných výrobků, kvasnic či sycených nápojů může vést k odvápňování kostí. Chemicky se fosfor váže na vápník a my jej močí vylučujeme. Jestliže konzumujeme colu s fosfáty, tak se nám vylučuje z kostí dvojnásobné množství vápníku, než je denní příjem. Za několik let zaznamenáváme častější zlomeniny. Při nedostatku slunečního záření nám vzniká nízká hladina vitaminu D.

Pozor na dlouhodobé užívání antacid

U těchto onemocnění hledáme spouštěč, kterým je v drtivé většině – dlouhodobé používání antacid, infekce, např. salmonely anebo otrava jídlem. Antacida nám sníží pálení žáhy a zvýší nám antagonisty histaminu. Tak v žaludku necítíme negativní dopad. Antacida vyvolávají alkalické prostředí v žaludku /avšak žaludek potřebuje kyselé/, strava se nám nenatráví a tato disbalance se ukazuje nadváhou nebo i rozhozením štítné žlázy. Je dobré si uvědomit, že antacida obsahují soli těžkých kovů – hliník…Tyto přípravky jsou určeny ke krátkodobému užívání pouze 20-22 týdnů. Při dlouhodobém a pravidelném užívání máme v žaludku soustavně zásadité prostředí, a to může vést až k autoimunitnímu onemocnění nebo k rakovině žaludku. 

Hormonální změny u žen

Může se jednat o nedostatek pohlavních hormonů v menopauze, nebo u žen, které nezaznamenávají pravidelný menstruační cyklus. Hormonální léčba osteoporózy zvýší hustotu kostí pouze po dobu 2-3 let. Pak dochází k rapidnímu snížení hustoty kostí, kost se stává více porézní. Místo hormonální léčby v menopauze bychom měli zvýšit příjem estrogenních látek – např. sójové výrobky, lněné semínko. Užití 2 lžic lněného semínka krásně pomáhá při menopauze, zmírňuje různé návaly a příznaky. Lněné semínko si sedá na estrogenní receptor a tím vyrovnává působení nedostatku přirozeného estrogenu.

Vhodná strava při osteoporóze

40 g sójového proteinu obsahuje zhruba 90 miligramů izoflavonoidů a ty chrání proti ztrátě kostní hmoty. Také při zařazení sójových výrobků, luštěnin a většího množství tmavé zelené zeleniny. Doporučuji se vyhýbat mléčným výrobkům, neboť ony jsou příčinou vzniku osteoporózy. Paradoxně nám vytahují vápník z kostí. Nedoporučuji ani sójové mléko, protože výroba sójového mléka neodpovídá našemu zdraví. Sója je namáčena 24 hodin ve vodě, povařena a pak přefiltrována. Sójové mléko neobsahuje nic jiného než sacharidy, škroby, karbohydráty a hlavně se zde nejedná o fermentaci. Naopak doporučuji sójový jogurt Soyade, protože je přirozeně fermentovaný a možná zatím jediný zdravý. Dále je třeba omezit vaječný bílek, který obsahuje bílkovinu Avidin a ta likviduje chróm z kostní dřeně. Chróm je důležitý pro růst kostí. Je dobré proto používat křepelčí vajíčka a to i 20 týdně.

Osteoporóza jako následek jiných nemocí a úrazu

Osteoporóza se často objeví také po úraze. Úraz může zabránit tvorbě osteoblastů, což jsou buňky, které pomáhají tvořit blast, přetvářet tkáň, doživují jej. Výborné je konzumovat zelené fazolové lusky, které obsahují nejenom chróm, ale dále i B1, B2 a B6. Jestli-že v dětství chybí chróm, který přímo vytváří zdravé kosti, tak se přibližně v 50 letech objeví osteoporóza. Osteoporóza se často objevuje i u onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, u hypo štítné žlázy.  Osteoporóza se objevuje také u podvýživy – při nízké váze. Můžeme zde mluvit o špatné životosprávě, např. vysoké konzumaci cukru, saturovaných tuků, soli, kofeinu, alkoholu, sladkých nápojů, kouření a nedostatku vlákniny. Užíváme-li dlouhodobě léky – např. kortikosteroidy, tak se u nás osteoporóza určitě projeví. Při zdravotních obtížích, které zasahují játra, nebo při ledvinových onemocněních se nám naruší přeměna vitaminu D na aktivní formu. Dále se nám v játrech přestanou dostatečně ukládat v tuku rozpustné vitaminy A, D, E, K. Pokud máme v játrech a ledvinách zásobárnu minerálů a vitaminů prázdnou, dochází k odebrání těchto látek z kostí. Trpíme-li hypochlorhydrií – tedy máme-li nízkou kyselost v žaludku, méně žaludečních šťáv, nedochází k dostatečnému rozložení vápníku. Když není kyselost a v žaludku je vyšší Ph, než by mělo být, tak se nám vápník ze stravy uvolňuje pouze minimálně.

Test na osteoporózu

  1. Zmáčkneme-li holení kost asi 3 prsty pod kolenem a jestliže se nám kost promáčkne, nebo je-li měkká a bolí nás, tak zde pravděpodobně začíná osteoporóza.
  2. Zkusíme si změřit vzdálenost přední části pánve k žebrům a zjistíme-li, že tato vzdálenost je větší než 9 cm, tak i zde můžeme mluvit o zvýšeném riziku osteoporózy.

Závěr

Doplňky stravy, mezi které patří jak minerály, tak i vitaminy, nám snižují riziko osteoporózy a zpomalují její progresy. Jsou také nezbytné pro tvorbu kostí a snižují jejich řídnutí.

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Paní Eva byla moje záchrana po několikatiměsíčních bolestech mé bederní páteře. Byl jsem již dvakrát operován a chirurgové, physiotherapeuti a ortopedove mi nedávali už skoro žádnou naději. Už jsem se smířil s tím, že skončím na vozíčku. Nikdo mi nedokázal pomoci.

Diky alternativním metodám paní Evy nemám žádné bolesti, mohu normálně chodit. Pani Eva okamžitě poznala přícinu a starala se o moje uzdravení.

Paní Evu mohu vřele doporučit. Je to výzva pro všechny, komu lékaři nemohou pomoct, pro ty, kteří se chtějí vyhnout nepotřebným a bolestivým operacím, které stejně nic nepřinesou. A také pro ty, kteří nechtějí polykat léky proti bolestem. Lékům, které mají silné vedlejší účinky a nedostanou se ke kořenu příčiny. 
Děkuji paní Evo.

M. K.

Hezký večer paní Hajská,
děkuji za vytvoření účtu na DNA life. Jinak musím pochválit kyčel mě bolet přestala a už ji cítím  jen nepatrně. Moooc děkuji. :-) Bylo u Vás dobře a těším se na další setkání.

Pěkné, úspěšné dny,
jste skvělá.

B. Z.

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.
Zobrazit více zkušeností od pacientů