Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů / Reference Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida

PROSÍM POZOR: Aktualizovanou verzi tohoto článku nyní najdete na mém novém webu

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění.

To znamená, že náš imunitní systém napadá své vlastní zdravé tkáně, klouby a orgány a bojuje s nimi jako s vetřelci. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění zasahující celé tělo. Nejvíce na rukou a zápěstí, chodidlech, kotnících a kolenou. Chrupavka se uvolňuje, dochází ke drolení. Vzácnější mimokloubní forma se projevuje např. očními změnami = suchá keratokonjunktivitida - (zánět rohovky). Při revmatoidní artritidě jsou zasaženy synoviální membrány kloubů /kloubní výstelky/. V synoviální tekutině (kloubním mazu) se nacházejí B-lymfocyty, které produkují autoprotilátky vytvářející imunokomplexy a následně indukují zánět, na kterém se podílejí mononukleární leukocyty. Ty kromě uvolňování proteolytických enzymů poškozují chrupavku reaktivními radikály kyslíku a dusíku. V kloubech probíhá množení granulační tkáně v kloubní výstelce, kloubní dutině i v kosti pod chrupavkou, nejdříve vzniká kloubní zánět, potom granulační tkáň prorůstá do kloubní chrupavky a pokrývá její povrch. Granulační tkáň vyplňující kloubní dutinu může vést až ke srůstu kloubu. Postižené klouby jsou na dotek teplejší, oteklé a citlivé.  

Jak se artritida projevuje

Počátek nemoci je nenápadný, pomalý:

Klouby jsou zasaženy většinou symetricky: oba lokty, stejné prsty, obě zápěstí, oba kotníky…Může to být první diferenciální diagnóza.

Onemocnění postihuje celosvětově až 1 % dospělé populace, přičemž ženy jsou postiženy 2-3 x častěji než muži. Průměrný věk, kdy se onemocnění plně rozvine, bývá mezi 40. a 60. rokem. Při rozvoji onemocnění hraje svoji roli dědičnost, nedostatek hormonu estrogenu nebo progesteronu. U mužů je prokázáno, že androgenní terapie pomůže snížit příznaky nemoci.

Revmatoidní artritida se objevuje, když autoimunitní protilátky glykolytického enzymu – glukóza -6-fosfát izomeráza /Glc-6-P/ se naváže k artikulárním /článkovitým/ povrchům. Vazba spouští zánětlivou „kaskádu“, která vede k ničení kloubní tkáně. Hypoxie /tj. nedostatek kyslíku v tkáních/ zde v kloubech, vede ke zvýšené tvorbě Glc-6-P a zhoršení příznaků revmatoidní artritidy.

Je důležité, jestli bolí jeden kloub a je to bolest stěhovavá? Jedná - li např: o osteroartritidu (zánět kloubu), tak pořád bolí pouze 1 kloub. U osteroartritidy kosti a klouby bolí, ale rozhýbá se to a u RA to bolí pořád, stále. Revmatoidní faktor je přítomen v séru, ok hodnoty do 10 + nad = indikace zánět.

Často se u pacientů objevuje deficit vitaminu B6.

U revmatoidní artritidy je nejdůležitější identifikovat spouštěč nemoci. Když vynecháme genetiku, nejčastějším spouštěčem jsou infekce.

Dalším spouštěčem bývají alergie, intolerance na některé potraviny. Je dobré si nechat udělat test FOOD Detective. Po testu řešíme zaléčovací protokol na propustnost střevní stěny. Eliminujeme veškeré alergeny ze stravy. Na čištění střeva aplikujeme byliny s antimikrobiálním působením a přírodní antibiotika. Dalším úkolem je osídlit střeva dobrými bakteriemi užíváním probiotik a doplňků stravy k regeneraci střevní stěny. S mnohými alergeny se dá úspěšně pracovat. Proto je důležité otestovat se i na jiné alergeny z přírody. U tzv. Cross alergie, když máme zjištěny alergeny, můžeme se jim v daném období vyhnout. Jak i peckovinám, tak i kořenové zelenině, ořechům. Tento dráždivý syndrom se nazývá – jablko, celer, lískový ořech. Nejedná se o celoroční, ale o sezonní záležitost.

Další spouštěče revmatoidní artritidy

Jiným spouštěčem mohou být těžké kovy. Podle chelatačního protokolu nastavíme program čištění organismu.

Někdy spouštěčem může být i psychický otřes, stres, napětí…Zde pomáhají bylinné tinktury: třezalka, oves a adaptogenní byliny.

Jestliže u revmatoidní artritidy zjistíme zvýšenou imunitní reakci, nebo se zde objeví další autoimunitní onemocnění, pokračujeme v léčbě a řešíme další autoimunitní onemocnění.

U revmatoidní artritidy je důležité z vyšetření krve vyloučit anemii.

Nutriční rady při revmatoidní artritidě

Pacienti s revmatoidní artritidou by se určitě měli přizpůsobit protizánětlivé stravě*/ viz Kardiovaskulární dieta/. Denně 400 – 600 g zeleniny, 1 – 2 kousky sezónního ovoce, bobulovité ovoce, 400 – 500 ml zeleného chlorofylového nápoje a kvalitní bílkovinu.

Ze stravy eliminovat:

Co zhoršuje revmatoidní artritidu (bývají to nejčastěji spouštěči

Lilkovitá zelenina

Z botanického hlediska je lilkovitá zelenina vlastně ovoce - jedlá část rostliny je tvořeba zralým plodem. V gastronomii je ale z hlediska chuťových vlastností řazena k zelenině. K lilkovité zelenině patří např. rajčata, paprika, lilek… - pro vysoký obsah alkaloidů, které vyvolávají záněty.

Tepelně upravená rajčata obsahují lykopen, který je naopak prospěšný.

Tykvovitá zelenina je naopak prospěšná

Tykvovitá zelenina je velmi zdravá, protože obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek. Kromě toho v sobě většina druhů z této skupiny neuchovává těžké kovy. K tykvovité zelenině patří např. dýně, okurky, cuketa nebo patison.

Výborná je také protizánětlivá strava + brukvovitá zelenina, také menší množství ovoce. Oleje za studena lisované, ve skle + kvalitní tuky = GHI, domácí sádlo, kokosový tuk…. Před každým jídlem lze použít jablečný ocet (bio), krásně dokáže snížit zánětlivost a bolest v kloubech. Denně pít zelené juice, nejméně 400 ml. Uzdravující antioxidanty + super potraviny (bobuloviny, kustovnice, acai, třešně, Spirulina, chlorofil)… Pomalu můžeme vnímat, že zánětlivost a bolestivost kloubů jsou na ústupu.

Metotrexát antirevmatikum, které užívá většina pacientů, zatěžuje játra a při užívání pacienti uvádějí silnou únavu, návaly nevolnosti, točení hlavy… Dále Metotrexát způsobuje deficit B 9- kyseliny listové. Při užívání chemických lékú je klíčové zaléčit GIT – gastrointestinální trakt, nasadit kvalitní probiotika, prebiotika, enzymy, vitamíny + minerály, byliny…

Je nutné zvýšit omega3-mastné kyseliny, zařadit do jídelníčku více ryb, kvalitní oleje, oleje lisované za studena (lněný, dýňový, z pšeničných klíčků...)

Důležité jsou i proteolytické enzymy. Užívají se mezi jídly, a tím se využije protizánětlivý efekt.

Vitamin D3 je důležitý pro výživu kostí, pracuje přímo v buňce. Aktivní forma vitaminu D se dostane do jádra buňky, spojí se s genetickým faktorem VDR. Tento faktor nám udržuje komplex správných pochodů.

Existují také byliny, které pomáhají při léčbě revmatoidní artritidy.

Kloubní výživa při revmatoidní artritidě

Kloubní preparáty bychom měli používat bez přestávek první 3 měsíce ve zvýšených dávkách. Jinak se očekávané výsledky nedostaví. Po zlepšení stavu dávku snížíme. Taky je potřeba brát do úvahy, jestli je kloub více nebo méně namáhaný, např.: sportovci.

MSM je zkratka pro metylsulfonylmetan. Je silně protizánětlivý a regenerativní pro střevní stěnu. Přidává se do doplňků na kloubní výživu.

Co se týče kolagenu, užívá se pouze hydrolyzovaný. Jinou formu tělo nedokáže vstřebat a využít.

Kloubní bolestivost je možné zmírnit i analgetickými bylinami. Alkalizovat kyselost a snížit zánět pomáhají zelené potraviny – Spirulina, Chlorela, minerály a speciální protizánětlivé byliny, např. Harpágo. Harpágo /čertův dráp/ je specifická bylina, která působí jak antirevmaticky, tak i analgeticky, antialergicky a je výborná i k úpravě zažívacího traktu.

Tradiční čínská medicína (TČM) a revmatoidní artritida

Shrbený člověk do předu, má často propadlý hrudník, jedná se o lardózu = oslabená qi plic. Rovný člověk mívá přetlak + přebytek v plících. Irisdiagnostika – oko = ozubená panenka (oranžovo hnědá barva) = Revmatoidní artritida. Když mají lidé seklá záda, mají i nafialovělý jazyk.

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Paní Eva byla moje záchrana po několikatiměsíčních bolestech mé bederní páteře. Byl jsem již dvakrát operován a chirurgové, physiotherapeuti a ortopedove mi nedávali už skoro žádnou naději. Už jsem se smířil s tím, že skončím na vozíčku. Nikdo mi nedokázal pomoci.

Diky alternativním metodám paní Evy nemám žádné bolesti, mohu normálně chodit. Pani Eva okamžitě poznala přícinu a starala se o moje uzdravení.

Paní Evu mohu vřele doporučit. Je to výzva pro všechny, komu lékaři nemohou pomoct, pro ty, kteří se chtějí vyhnout nepotřebným a bolestivým operacím, které stejně nic nepřinesou. A také pro ty, kteří nechtějí polykat léky proti bolestem. Lékům, které mají silné vedlejší účinky a nedostanou se ke kořenu příčiny. 
Děkuji paní Evo.

M. K.

Hezký večer paní Hajská,
děkuji za vytvoření účtu na DNA life. Jinak musím pochválit kyčel mě bolet přestala a už ji cítím  jen nepatrně. Moooc děkuji. :-) Bylo u Vás dobře a těším se na další setkání.

Pěkné, úspěšné dny,
jste skvělá.

B. Z.

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.
Zobrazit více zkušeností od pacientů