Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů / Reference Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Stres a jak se s ním vyrovnat

Stres - Přírodní léčba

PROSÍM POZOR: Aktualizované verze tohoto článku nyní najdete na mém novém webu pod tímto odkazem

Stres je definován jako napětí, tlak, strach, námaha…, narušuje náš organismus, který potom spouští stresovou reakci. Ta bývá často tak minimální, že ji přecházíme bez povšimnutí. Pokud je, ale stres extrémní, dlouhotrvající nebo neobvyklý, stresová reakce organismu může být pro člověka neovladatelná a může poškodit kteroukoliv část našeho těla. Stres je stav organismu, který je vystavován podmínkám při situacích, jež mohou spouštět obrannou reakci, která má za cíl zachování homeostázy a zabránění jejího poškození. Jedná se o pud sebezáchovy. Co se děje v našem těle?

Reakce bojuj nebo uteč

Je to odezva na stresový podnět. V našem těle jsou zaznamenány reakce už z prehistorické doby, z doby kamenné. Kdy jsme prožívali velký stres po setkání s mohutným zvířetem například s mamutem. Tělo se nám vyburcovalo do pohotovosti, aby dodalo sílu, tam, kde je potřeba. Zlepší se nám sluch i zrak /ve stresu lépe slyšíme i vidíme/. Síla nám jde do rukou i do nohou, abychom mohli bojovat nebo utéct. V dnešní době se s velkými zvířaty už nesetkáme, setkáváme se však s jinýma podněty. Nicméně fyziologická reakce v našem organismu zůstává úplně stejná. V našem těle dochází ke stejným metabolickým kaskádám, reagujeme úplně stejně.

Jak stres funguje a jak funguje stresová reakce?

Stres nám zasáhne celý organismus. Nervový systém spustí kaskádu za účastí neurotransmiterů neuronů atd.… U respiračního systému cítíme rychlejší dech a začínají se nám potit ruce. U kardiovaskulárního systému se nám zvýší tlukot srdce i tep. Endokrinní systém nám řídí reakce do celého těla. Z hypofýzy se nám pumpuje adrenalin.

Co nejčastěji většina z nás pocítí, když je ve stresové situaci?

Cítíme nepříjemný pocit v zažívacím traktu, nebo v žaludku. Tvorba žaludečních šťáv je pozastavena na minimum. Také se nám může chtít rychle na záchod. Tato stresová reakce slouží jako přemostění ze střev na nervový systém a vzápětí dostaneme průjem. To se stává často, když musíme třeba předstoupit a mluvit před skupinou lidí. Dostaneme se do situace, která je nám nepříjemná.

Vrátíme-li se k reakci bojuj nebo uteč, tak v době kamenné jsme potřebovali mít sílu v končetinách. Krev se nám odčerpala na minimum z kůže i vnitřních orgánů, s výjimkou srdce a plic. Tempo dýchání se zvyšuje, aby bylo co nejrychleji okysličeno srdce, mozek a svaly. Ve stejnou dobu je zvýšená dodávka kyslíku a glukózy do svalu. Využíváme cukr na energii. Nebylo až tak moc důležité, aby naše vnitřní orgány byly dostatečně okysličeny a měly dostatek krve. V té době jsme museli být schopni se bránit, nebo uprchnout. Být připraveni k boji, zachránit si život. Naše původní reakce zůstávají úplně stejné, i přesto, že se s takovými extrémy už nesetkáváme. V našem organismu dochází, jak k pomalým, tak i k rapidním změnám. Tyto změny se nedějí pouze na úrovni našeho chování a vnímání, dějí se i na buněčné a na molekulární úrovni. Jedná se o hormony, neurotransmitery…  Můžeme mluvit o mírném, trvalém nebo nadměrném vlivu stresu na organismus, který způsobuje následné změny. Primární činitelé jsou adrenalin, noradrenalin, dopamin… Tyto hormony jsou pumpovány z nadledvinek a korigují nám reakci na stres. Stres nemusí být pouze psychický, ale může být i fyzický.  Jedná se o reakci na jakýkoliv podmět. Naše tělo to nezvládá a potřebuje si udržet homeostázu.

Při první poplachové fázi stresu, cítíme zpocené ruce a začne nám bušit srdce. Tuto první reakci, cítíme nejčastěji. Například žena – matka, pečující starostlivě o své malé děti, která chodí spát pozdě a je v permanentním kolotoči bez zastavení a toto prožívá každý den znovu a znovu. Zde se jedná o nedostatečnou regeneraci organismu, neustálé, trvalé vypětí.

Ve druhé fázi naše tělo už tolik nereaguje na změny a my si to ani neuvědomujeme. Vzniká zde rezistence, napětí, kdy se to začíná projevovat i na fyzické úrovni. Zvyšuje se nám hladina cholesterolu a stoupá nám krevní tlak. Může zde být i vyšší cukr nebo astma…Tady už začíná podprahové vyčerpání organismu.

Třetí fáze se projevuje naprostou únavou, trvalým vyčerpáním organismu, vznikají patologické změny – chronický únavový syndrom. Zde může dojíti k vážnějším poruchám, depresivním stavům a chronické klinické depresi. Může dojít až k úplnému vyčerpání serotoninu.

Nadbytek stresu má vliv i na ukládání tuků. Člověk, který má zvýšený stres, mívá často tuk v oblasti břicha. Vidíme kolem sebe spoustu relativně mladých lidí, kteří stále žijí ve zvýšeném stresu, prožívají nadměrný stres třeba i v práci…Tyto lidé se stravují kolikrát relativně zdravě, i tak se jim tuk ukládá v dutině břišní. Zde je to nejnebezpečnější. Dneska víme, že i ½ kg tuku navíc v dutině břišní už přispívá k zánětu a může způsobit zdravotní obtíže. Postupně potom dochází ke kardiovaskulárním a hormonálním změnám. U žen se to může projevit menstruačním syndromem a to zvýšenou bolestivostí. Potom často přichází na řadu i závažnější problém a to se štítnou žlázou.

Jak se vyrovnat se stresem přírodní cestou, bez chemie? A co pro sebe můžeme udělat?

Důležitá je samozřejmě strava. Potřebujeme dostatek bílkovin, tuků a sacharidů. Pokud nám ve stravě jedna z těchto složek bude chybět, tak nám bude chybět energie. Zažívacímu traktu se říká druhý mozek. Syndrom dráždivého střeva je úzce napojen na nervový systém. Ve střevech se nám tvoří serotonin a my můžeme říci, že dráždivý tračník je spojen s depresí a změnami nálad.

Na stres nám pomáhají 2–3 nutrienty a skupina vitamínů a minerálů, které regulují stresovou odpověď.

Hořčík

Úplně v prvopočátku je nezbytné užívat hořčík. Jedná se o jednu ze základních minerálních látek, naše tělo jej využívá úplně nejvíce ze všech minerálů. Díky hořčíku se v těle děje 400 enzymatických reakcí a naše tělo jej uplatňuje poměrově nejvíce k ostatním minerálům. Hořčík je užíván také pro tvorbu buněčné energie. Dále je důležitý pro hormony, svaly, kosti, zuby… Je naprosto nezbytný nejen pro fyzickou aktivitu, ale i k pokrytí kognitivní funkce. To znamená, když nebudeme mít dostatek hořčíku, tak nebudeme schopni se plně soustředit. Nedoporučuji kupovat oxid hořečnatý, jedná se o nízko vstřebatelnou formu 10–15 %. Nejlepší forma je citrátová nebo i laktátová.

Vitamíny skupiny B

Jedná se o ve vodě rozpustné vitamíny, to znamená, že nám v těle nezůstávají. Tělo si nabere právě tolik, kolik potřebuje a zbytek vyloučí. Když jsme ve stresu, tak samozřejmě spotřebujeme béček daleko více. Dokonce i zvednutí ruky, poškrabání se na čele už vyžaduje energii B2 – riboflavinu a B3 – niacinu. V momentě, kdy se nám začnou dělat opary, afty, nebo když začneme vnímat snížené soustředění, je nutné dodat vitamíny skupiny B. Bez vitamínů B bychom nemohli vůbec žít. Vitamíny znamenají živiny a jsou nezbytné pro základní procesy, které se v nás dějí. Béčka se nachází v obilovinách, celozrnných potravinách, ovoci a zelenině.

Vitamín C je enzymatický kofaktor, který je součástí neurotransmiterů a imunitního systému. Dále má silné antioxidační působení. Výborně působí na podporu energie. Na základní kaskádu tvorby vitaminů, minerálů, hormonů, dopaminu, adrenalinu, noradrenalinu jsou zapotřebí jak vitamín C, hořčík, tak také i béčka.

Omega 3 mastné kyseliny jsou nepostradatelné pro psychiku a duševní vyrovnanost.

Trpíme – li úzkostmi, strachem, bázní, obavami, tísní…můžeme vyzkoušet např.: čaj s názvem Gaba, který obsahuje i extrakt zeleného čaje Theanin. Určitě pocítíme úlevu a nabudeme pocit, že se naše psychika dostává zpátky do normálu.

Aminokyselina Tryptofan nám pomůže od depresí, špatných nálad i nekvalitního spánku. Pokračuje metabolickou dráhou přímo na tvorbu serotoninu. Efektivnější forma Tryptofanu je forma 5 HTP Tryptofan, která nás může dobře vyzvednout ze syndromu vyhoření, z hlubokého smutku a deprese.  Tryptofan se nachází v ořechách kešu, v krůtím a kuřecím mase, mléce, banánech, slunečnicových semenech, také ve špenátu i ve fazolích.

Nespavost ze stresu

Při stresu bývá noční buzení velice časté. Jsme – li přetaženi, míváme často se spaním problém. Ke kvalitnímu spánku potřebujeme dostatek zinku, vitamínu B6 -  pyridoxinu, vitamín C a hořčíku.

Existují dva druhy nespavosti:

  1. Buď usneme hned, ale za 2–4 hodiny se probudíme a cítíme se úplně vzbuzeni a dále nemůžeme usnout. Vzbudíme-li se mezi 1– 3 hodinou, terčem jsou játra. Přeloženo do našeho fyzického působení, jedná se o problém s produkcí kortizolu. Hladina kortizolu se má správně zvedat až k ránu, kdy dochází k našemu probouzení. K večeru nám začíná naopak klesat, a to nám dovolí, že přirozeně usínáme. Když jsme ve stresu, tak se nám kortizol v noci náhle zvedne a nám to způsobí úplné procitnutí. Vůbec nemůžeme usnout. Dochází k vyčerpání, nadledvinky nám přestávají regenerovat, tak jak by měly.
  2. Ležíme v posteli a nemůžeme zabrat, trvá nám to 1,5 až 2 hodiny než se nám podaří usnout. Na problémy se spánkem nám pomohou některé byliny např. meduňka, oves, chmel, kozlík lékařský, mučenka – tyto byliny náš organismus zklidní. Přímo mučenka je užívána jako léčivka na deprese a po 30 dnech má stejnou účinnost jako diazepam a to bez vedlejších účinků. Kozlík lékařský má zvláštní aroma a neměl by se užívat dlouhodobě, někomu může způsobit barevné a zvláštní sny. Dobré je také použít Bachovy květové esence, kapat pod jazyk nebo kombinovat právě s bylinami na nervovou soustavu.

Lidé, kteří trpí trvalým stresem, mívají záněty, mají zvýšené cytokiny, což jsou zánětlivé márkry v organismu. Mohou, je třeba bolet klouby, nebo se jim zhoršit i alergie… V horších případech se může rozjet autoimunitní onemocnění.  Představme si, že jsme „jedna biochemická továrna,“ každý proces v těle je závislý na dostatečném přijmu, jak vitamínů, minerálů, tak i enzymů. Když nebudeme mít dostatek všeho, když si nutrienty v průběhu života pomalu vyčerpáme a dostatečně nedoplníme, tak se tělu nemůžeme divit, že je stále depresivní, unavené a bez nálady. Samozřejmě, všechno se dá doplnit stravou, avšak v některých případech můžeme dávat doplňky stravy, které rychleji deficity doplní.

Příznaky nedostatku základních nutrientů se prolínají.

Zvýšená lekavost a nesnášenlivost hlasitých zvuků, roztěkanost, svalové křeče, tiky a únava je projev při nedostatku minerálu hořčíku a vitamínů ze skupiny B.

Oslabená imunita, opary, zvýšená únava se nejčastěji protínají béčka a vitamín C. Při zvýšené chuti na sladké, tady můžeme ještě rozlišovat – zvýšená chuť na cokoliv, co je sladké – jedná se o sníženou energii. Pozorujeme-li chuť přímo na čokoládu, jedná se zde o nedostatek hořčíku. Při zvýšené chuti na slané to bývá adrenální vyčerpání.  Zde je nutné se na nadledvinky zaměřit. Základní nutrienty na podporu nadledvinek jsou minerály hořčík a zinek, dále béčka a vitamín C. Dále je důležité vynechat potraviny, které organismus stimulují a zbytečně vyčerpají. Stimulanty jsou kofein, nikotin, nadbytek alkoholu. Také i přemíra sportu vyčerpává nadledvinky. Můžeme zde pracovat s adaptogenními bylinkami. Jedná se o specifickou skupinu bylin, která zvyšuje odolnost proti stresu, úzkosti.

Adaptogenní působení bylin navrací tělo a tělesné procesy do vyrovnaného stavu. Je to specifická skupina bylin, která pomáhá regulovat stresovou situaci nejenom fyzickou, ale i psychickou. Například:

Schizandra čínská – je výborná na stres, únavu a také tam, kde cítíme fyzické vyčerpání. Krásně působí při depresi, při špatné koncentraci, paměti i nespavosti. Je skvělá i na játra.

Rodiola růžová, žlutá je vynikající, jak na psychickou, tak i na fyzickou únavu. Působí výborně i pro lidi, kteří mají intelektuální zátěž a také pro lidi, kteří trpí častou změnou nálad. Dále pomáhá při těžké únavě z nespavosti, a také reguluje cirkadiální rytmy. Rodiola by se měla užívat do 16 hod, neboť hodně stimuluje.

Eleuterecocus – sibiřský ženšen, je jedna z nejlepších adaptogenů. Jedná se o silný typ ženšenu, který regeneruje účinně metabolismus. Můžeme ho využít na širokou škálu obtíží, jak na duševní, tak i na fyzické úrovni. Nemusíme se bát rychlého nástupu účinku, působí skvěle na únavu, na rekonvalescenci a také na chronické nedostatky imunitního systému.

Podle tradiční čínské medicíny mají emoce horkou povahu. Horko nám způsobuje stagnaci a tím se nám rozvíjejí nemoci.

Na stres velice kladně působí pohyb

Udělejte si čas denně nejméně alespoň na 20–30 minutové procházky. Nemáte čas se procházet? Dobře, tak vystupte z práce o jednu nebo dvě autobusové zastávky dříve. To může být těch vašich 20 minut. Je to určitě lepší než nedělat nic. Zlepší se vám krevní oběh, nastartujete lymfatický systém a toxické látky, viry, bakterie se vám nebudou ukládat v takové míře. Z jógy – Pozdrav slunci, rychlé protažení, vícekrát si protáhneme krásně celé tělo, okysličíme se.  Dýchací cvičení, rozdýcháváme se, stačí nám i hluboký nádech a výdech. Při stresové situaci je dobré se nadechnout třeba na 8 nádechů, a vydechujeme na 4 výdechy.  Necháváme cirkulovat kyslík po celé oběhové soustavě.  Můžeme použít afirmaci, soustředit se na pozitivní myšlení. Víme, že naše podvědomí pracuje na naučených vzorech. Můžeme se naučit pozitivně myslet: „jsem zdravý a cítím se skvěle, cítím se skvěle, jsem bez bolesti“. Vědomě si opakovat, tyto pozitivní věty, třeba 20x a přitom se na sebe dívat do zrcadla. Dívat se sám sobě do očí. Terapie smíchem – smát se na sebe v zrcadle alespoň 3 minuty se na sebe zubit, neuhnout pohledem.

Když nás něco trápí, cítíme se ve stresu, občas opravdu stačí, že naši neradostnou situaci můžeme s někým blízkým sdílet a občas se najde i řešení, už tím, že to vyřkneme nahlas.

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Paní Eva byla moje záchrana po několikatiměsíčních bolestech mé bederní páteře. Byl jsem již dvakrát operován a chirurgové, physiotherapeuti a ortopedove mi nedávali už skoro žádnou naději. Už jsem se smířil s tím, že skončím na vozíčku. Nikdo mi nedokázal pomoci.

Diky alternativním metodám paní Evy nemám žádné bolesti, mohu normálně chodit. Pani Eva okamžitě poznala přícinu a starala se o moje uzdravení.

Paní Evu mohu vřele doporučit. Je to výzva pro všechny, komu lékaři nemohou pomoct, pro ty, kteří se chtějí vyhnout nepotřebným a bolestivým operacím, které stejně nic nepřinesou. A také pro ty, kteří nechtějí polykat léky proti bolestem. Lékům, které mají silné vedlejší účinky a nedostanou se ke kořenu příčiny. 
Děkuji paní Evo.

M. K.

Hezký večer paní Hajská,
děkuji za vytvoření účtu na DNA life. Jinak musím pochválit kyčel mě bolet přestala a už ji cítím  jen nepatrně. Moooc děkuji. :-) Bylo u Vás dobře a těším se na další setkání.

Pěkné, úspěšné dny,
jste skvělá.

B. Z.

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.
Zobrazit více zkušeností od pacientů