Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů / Reference Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Těhotenství a výživa

Říká se, že: „Doplňky stravy nejsou potřeba a tělo je nevyužije, po doplňcích se tloustne a dítě se díky nim narodí poměrně velké“.

Není to pravda, je to mýtus. Jsme jedna velká biochemická továrna a každý metabolický proces v našem těle je založený na vitaminech, minerálech, stopových prvcích a samozřejmě na všech ostatních živinách. To znamená, že bez těchto látek, nebude naše tělo správně fungovat. Nemůžeme být zdraví a vést kvalitní pohodový život.

Těhotenství se rozděluje do tří trimestrů.

I. trimestr

Na začátku těhotenství dochází k rychlému, nadměrnému dělení buněk, tvoří se DNA, RNA a probíhá spousta metabolických procesů. Proto je zde nezbytný vitamin B9 – kyselina listová; B12, který je součástí červených krvinek a pomáhá nám tvořit krev. Dále je nezbytný v mnoha metabolických procesech a zároveň v I. trimestru, kdy zde dochází k tvorbě nervového systému. Minerály jsou základním stavebním kamenem, který pomáhá tvořit tkáně. Bílkoviny jsou základní stavební bloky našeho imunitního systému, enzymů a každý enzym obsahuje bílkovinu (enzymy nám pomáhají natrávit potravu). Bílkoviny tvoří také základ DNA a RNA. V tomto období je naprosto nezbytné, aby bílkoviny a vitamíny byly kvalitní a bylo jich dostatek. Zejména u vegetariánů je důležité bílkovinu do naší stravy správně nastavit. To znamená: naše váha x 0,4 = 20 až 50 g bílkoviny denně.

Zdravý talíř v I. trimestru:

by měl obsahovat alespoň z poloviny zeleninu, jak vařenou, tak i syrovou, dále třetinu ovoce a kvalitní bílkovinu a sacharidy. Vegetariánský talíř by se měl skládat jak z luštěnin, tak i z obilovin, neboť samotné luštěniny ještě neobsahují kvalitní bílkovinu, chybí jim aminokyselina cystein. Mezi kvalitní zdroje bílkovin patří quinoa, amarant, kešu a para ořechy, mandle, chia semínka a dále fermentované sójové výrobky např. tempeh.

II. trimestr

Během 3 až 4 měsíce se miminku vytváří metabolismus, produkují se tkáně a dovytváří se orgány, které mají něco společného s metabolismem např. štítná žláza. Také zde dochází k dozrávání nervového systému. Zde je velice důležité doplnit vitaminy skupiny B, specifické k přenosu nervových impulsů a zároveň i svalových kontrakcí. Zároveň dodávají i energii. V tomto období je pro maminky potřeba vyšší množství minerálních látek, také vitaminů a v neposlední řadě Omega 3 mastných kyselin. To vše můžeme řešit formou kvalitního multivitaminu a funkčními potravinami. Funkční potraviny jsou přirozené potraviny, které mají nutričně vyšší hodnoty, jsou obohaceny vitaminy, minerály, kyselinami, nebo i probiotiky.

Tady má miminko ještě daleko vyšší požadavky na vápník, a proto je důležité udržovat ve stravě jeho dostatečnou hladinu. Kost je dynamická tkáň, do které se do 25. roku života zabudovává asi 700 mg vápníku. Po 25. roce se zásoby vápníku naplní a kost už dále žije ze zásob, které byly zabudovány. Po celou dobu je důležitá zdravá strava a sport.

Železo nám tvoří červené krvinky a tvoří nám i orgány. V těhotenství dochází k výraznému poklesu hladiny hořčíku a mohou zde být problémy s křečemi, cukáním víček, s lekáním. Deficit se může projevit i tím, že nám vadí hlasité zvuky.

Čemu se v těhotenství vyhýbat

Přímo z bylin v těhotenství není dobré užívat byliny nebo směsi s obsahem kořenů, oddenků nebo kůry. Většina z nich bude obsahovat látky zvané alkaloidy. Ty mají velice silný účinek, dokáží prostoupit až placentou, a tím samozřejmě mohou ovlivnit plod. Výjimku tvoří pouze Echinacea, která je velice bezpečná a efektivní léčivka, nejenom na podporu imunity, ale i na řešení různých alergických reakcí. Dále by se maminky měly v těhotenství vyhýbat silně aromatickým bylinám, jako jsou např. oregano, tymián aj., výjimku však tvoří máta, která pomáhá hlavně se zažíváním.

Těhotenskou nevolnost eliminují některé vitaminy skupiny B, mohou se brát celé těhotenství, není zde žádná kontraindikace. Jsou to ve vodě rozpustné vitaminy, to znamená, že to, co tělo nevyužije, tak se eliminuje močí. Dále hrají specifickou roli v metabolismu hormonů, hormonálních hladin. Na nevolnost můžeme používat také léčivky, např. zázvor – zázvorový čaj, kapsle, tablety a jiné. Nejhorší nevolnost bývá po ránu, to má co do činění s pohybem. Než se tedy začnete hýbat, tak je dobré, si alespoň něco malého sníst. Nevolnost a vše další se dá zmírnit, když nebudeme jíst mléčné výrobky, hlavně kvůli laktóze. Abychom si byly jisti, že nám nebude chybět vitamin D, budeme jej užívat denně ve formě kapslí a tím si pokryjeme jeho denní dávku. S deficitem vitaminu D dochází nejenom k oslabení imunity, ale i ke špatné náladě a depresi. Karminativa jsou byliny, které pomáhají od nafouklosti a plynatosti, např. máta, fenykl jsou v těhotenství jsou úplně bezpečné.

III. trimestr

Jak matka, tak i miminko, které teprve přijde na svět, potřebují veškeré mikro a makro nutrienty. Je nezbytné, aby žena užívala kvalitní multivitamin a dále i Omega 3 mastné kyseliny. Ve vegetariánské formě se Omega 3 mohou nahradit lněným olejem. Lněný olej vyživí nejenom nervovou soustavu dítěte, ale i matky. Měl by být vždy skladován v tmavé skleněné láhvi v chladničce. Omega 3 mastné kyseliny a lněný olej jsou důležité i po porodu, aby se u ženy neprojevila poporodní deprese. Omega 3 mastné kyseliny regenerují hormonální hladinu, zároveň jsou protizánětlivé, to znamená, že pomohou i namoženým tkáním po porodu. Pomáhají zároveň k dostatečnému mentálnímu rozvoji dítěte.

U nekojících maminek, ať už je důvod jakýkoliv, je důležité si hlavně uvědomit, že se musíte dobře starat především sama o sebe, protože je to velmi důležité, abyste se mohla řádně starat o vaše miminko. První 3 měsíce toho maminka naspí opravdu málo, je unavená, a to se odráží i na adrenální vyčerpanosti.

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Paní Eva byla moje záchrana po několikatiměsíčních bolestech mé bederní páteře. Byl jsem již dvakrát operován a chirurgové, physiotherapeuti a ortopedove mi nedávali už skoro žádnou naději. Už jsem se smířil s tím, že skončím na vozíčku. Nikdo mi nedokázal pomoci.

Diky alternativním metodám paní Evy nemám žádné bolesti, mohu normálně chodit. Pani Eva okamžitě poznala přícinu a starala se o moje uzdravení.

Paní Evu mohu vřele doporučit. Je to výzva pro všechny, komu lékaři nemohou pomoct, pro ty, kteří se chtějí vyhnout nepotřebným a bolestivým operacím, které stejně nic nepřinesou. A také pro ty, kteří nechtějí polykat léky proti bolestem. Lékům, které mají silné vedlejší účinky a nedostanou se ke kořenu příčiny. 
Děkuji paní Evo.

M. K.

Hezký večer paní Hajská,
děkuji za vytvoření účtu na DNA life. Jinak musím pochválit kyčel mě bolet přestala a už ji cítím  jen nepatrně. Moooc děkuji. :-) Bylo u Vás dobře a těším se na další setkání.

Pěkné, úspěšné dny,
jste skvělá.

B. Z.

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.
Zobrazit více zkušeností od pacientů