Eva Hajská | Názory pacientů | Ceník | O mně | Fórum | Kontakt | Milénova 4, Brno, 638 00 | info@evahajska.cz | +420 602 423 814
Průběh vstupní konzultace Ordinace Ceník O mně Názory pacientů Diskuzní fórum Kontakt

Tradiční čínská medicína
a akupunktura
Japonská akupunktura Břišní akupunktura Fytoterapie - České byliny Iridiologie Diagnostika z jazyka Tuina Moxování Aurikuloterapie Dietologie

Mohlo by vás zajímat:

Zásady zdravého stravování dle osvědčených poznatků naturopatie Alergie a potravinová intolerance Vysoký krevní tlak Arytmie a palpitace Cévní mozková příhoda Kardiovaskulární dieta Křečové žíly Myomy a cysty Premenstruační syndrom - PMS Endometrióza Menoragie Dysmenorea Menopauza Zažívání Dlouhá polévka Diety Autoimunitní choroby Revmatoidní artritida Onemocnění nadledvinek Nedostatečná činnost štítné žlázy (Hypotyreóza) Nadměrná činnost štítné žlázy (Hypertyreóza) Roztroušená skleróza Nespavost Chronický únavový syndrom Migrény Osteoporóza Imunita Astma Autismus Těžké kovy - Chelatace České byliny Těhotenství a výživa Cukrovka - Diabetes Stres a jak se s ním vyrovnat

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak léčba

Vysoký krevní tlak léčba

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je stav, kdy arteriální tlak /síla, kterou působí krev na stěnu cévy/ v klidu přesahuje hodnotu 140 mm rtuťového sloupce u systolického tlaku a 90 mm rtuťového sloupce u diastolického tlaku. Hypertenze probíhá většinou bez příznaků.

Rozdělení

Primární hypertenze je vrozená, nezapříčiněná jiným onemocněním. Znamená to, že člověk může na první pohled vypadat zdravě, sportuje, nemá nadváhu, nemá viscerální /útrobní/ tuk, a přesto trpí vysokým krevním tlakem a musí brát léky.

Sekundární hypertenze je většinou výsledkem nezdravého životního stylu nebo následek jiného onemocnění. Často to bývá např.: porucha ledvin, hormonální porucha – štítná žláza, nadledvinky.

Zvýšený tlak se v tomto případě často projevuje:

Tlak zvedá i jakákoliv alergická reakce. Výška krevního tlaku je ovlivňována pitným režimem. Když někdo hodně solí a koření, tak ztrácí chuť. Měli bychom denně spotřebovat 2 g soli, ale pokud se sůl nehlídá, tak většina z nás konzumuje i 8 g soli denně.

V dnešní době hraje obrovskou roli přemíra stresu spolu se životosprávou a viscerálním tukem. Mužům se tento tuk ukládá do břicha, ženám díky hormonu estrogenu kolem stehen a zadku. Pro vznik kardiovaskulárních chorob je nebezpečnější břišní tuk.

Nutrienty

Při hypertenzi je nejlépe kombinovat doplňky stravy s bylinnými tinkturami.

Draslík je nejefektivnější u pacientů s vysokou konzumací soli. Prvek zlepšuje vylučování soli ledvinami. Přijímáme ho nejčastěji stravou: zelená listová zelenina, sušené nesířené meruňky…Dobře funguje v kombinaci s Mg, Ca, vitaminem D. Hořčík uvolňuje vaskulární hladké svalstvo a reguluje systolický krevní tlak. Sodík a draslík zase diastolický krevní tlak.

Vápník dodáváme stravou: sezamová pasta Tahini, namletý mák.

Vitamin D* upravuje myokardiální hypertrofii /tlakové a objemové přetížení/. Slouží i při prevenci osteoporózy. /*viz článek Osteoporóza/

Mezi výborné byliny na hypertenzi patří hloh a další.

Velké léčebné úspěchy jsem zaznamenala při užívání specifických aminokyselin* na Kardiovaskulární onemocnění /*viz článek Kardiovaskulární dieta/

Terapeutický postup při hypertenzi

Pacientovi nejprve změřím tlak. Normální hodnoty 120/80 mm Hg.

Stadium pre-hypertenze je systolický 120-139 mm Hg, diastolický 80-89 mm Hg.

  1. stadium hypertenze je systolický 140-159 mm Hg, diastolický 90-99 mm Hg.
  2. stadium hypertenze je systolický 160 mm Hg a vyšší, diastolický 90 mm Hg a vyšší.

Zeptám se pacienta, jestli nemá syndrom bílého pláště. Syndrom bílého pláště je jev, při kterém u jedince dochází ke zvýšení měřených hodnot krevního tlaku specificky v lékařském prostředí. Často to bývá u perfekcionistů. V tomto případě je podtextem nadměrný stres a ten léčíme bylinnou tinkturou nebo specifickými nutričními doplňky.

U hypertoniků je často zapotřebí upravit stravu /viz článek Kardiovaskulární dieta/. Do stravy zahrnujeme funkční potraviny jako oves, česnek, zázvor, kurkumu. Zvýšíme obsah vlákniny, 400-600 g zeleniny na den a 1-2 kousky sezónního ovoce. Jestliže víme, že pacient konzumuje hodně živočišných bílkovin, snižujeme je ve prospěch bílkovin rostlinných. Konzumaci alkoholu, kávy, nikotinu minimalizujeme také. Důležitý je i dostatečný pitný režim 2-2,5 l denně. Diuretické čaje nedoporučuji. Většina pacientů s vysokým krevním tlakem je dehydratována.

Kolísavý tlak

Co v případě kolísavého tlaku?

Tito lidé jsou většinou unaveni při změně počasí, kdy jim tlak klesá ještě níže. Na nízký krevní tlak jsou vhodné byliny např. ginkgo a jiné. Nízký krevní tlak se často projevuje únavou, vyčerpaností. Když se ale doplní energie ledvin a nadledvinek pomocí adaptogenů, stav se často zlepšuje. Olivy spolu s adaptogeny zabírají právě na kolísavý tlak, u žen to často bývá ve spojení s poruchou štítné žlázy.

Vysoký cholesterol a stravovací režim

Hlavní příčinou vysokého cholesterolu bývá stres, protože reakcí těla na stres je zvýšená tvorba cholesterolu. Jsme-li dlouhodobě ve stresu, cholesterol se začíná vyplavovat do krve a zůstává zde.

Na snížení cholesterolu je nejlepší pohyb.

Životní styl nemusí být zrovna ideální. Mohu mít nadváhu. Příčinou může být vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol. Každé kilo navíc může vyvolat podprahový zánět */*viz článek KVS dieta/, zvýšený krevní tlak, nebo zvýšení cholesterolu.

U genetického předpokladu vysokého cholesterolu doporučuji udělat si genetické testy, a tím bude zjištěno, jestli se vůbec dá cholesterol upravovat.

Při zvýšeném cholesterolu jsou hlavní příčinou stravovací chyby. Je to právě situace, kde je nutno dodržovat kardiovaskulární dietu*, protizánětlivou stravu*, snížit množství a frekvenci všech živočišných potravin.  Není potřeba je úplně vyloučit, ale nahradit bílým masem a rybami. /*viz článek Kardiovaskulární dieta/

Tuky by měly představovat 25 % denního příjmu a denní příjem saturovaných tuků nebude přesahovat 10 %.

Vajíčko obsahuje sice cholesterol, ale zároveň obsahuje lecitin, který cholesterol zabalí a nedochází k zatížení jater. Vajíčko teda maximálně jedno denně. Kvalitnější jsou křepelčí vajíčka, která na rozdíl od slepičích, nezpůsobují alergie ani u dětí ani u dospělých. Obsah jednoho vajíčka je 65 J a 15,8 kalorií. Křepelčí vajíčka jsou přirozeným zdrojem Omega – 3 a Omega – 6 mastných kyselin, které příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém.

Domluvte si u mě termín osobní konzultace,
zeptejte se na cokoliv

Jméno*
Telefon*
E-mail*
Požadavek / Zpráva*
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vaše informace u mě vždy zůstanou v bezpečí.
Máte oslabený imunitní systém a křečové žíly? Je vám často zima nebo se nadměrně potíte? Bolí vás záda, svaly či klouby? Trápí vás silné migrény? Obtěžují vás gynekologické problémy? Nedaří se vám zhubnout, potřebujete poradit s jídelníčkem? Trápí vás kožní problémy, astma, alergie či nespavost?

Názory pacientů

Dobrý den, paní Hajská, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za úlevu a zlepšení mého zdravotního stavu. Díky Vaší léčbě jsem zdravější, zlepšila se alergie, imunita a snížily se bolesti zad, bolesti hlavy vymizely. Děkuji a těším se na další setkání. Přeji krásný den.

Jarmila N.

Jsem starší člověk, který dříve trpíval bolestmi zad. Bolesti se opětovně, pravidelně vracely. Moje žena mi proto domluvila termín u paní Evy Hajské a tak jsem její léčbu vyzkoušel. Musím říci, že hned po první návštěvě, jsem se cítil jako změněný, takový lehčí, nevím, jak bych tento stav přesně popsal. Od té doby za paní Evou chodím preventivně po 2 měsících a pociťuji úlevu. Léčba mi zabírá, cítím se stále jako mladík.

František K.

Chtěla bych poděkovat paní Hajské, která mě pomohla od bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy a necitlivých prstů na noze. Po návštěvě u ní se cítím dobře, bolesti pominuly a noha je opět v pořádku. Po dlouhé době mohu spát bez bolestí. Děkuji jí za lidský a milý přístup, za nevšední snahu pomáhat a hledat řešení mých problémů.

Sýkorová B.

Chtěla bych napsat ohlas na léčbu břišní akupunktury a zároveň i poděkovat paní Hajské. Měla jsem zánět zubního nervu. Zubař se rozhodl dát na 10 dní léčivou vložku, ale připravoval mě na variantu vytahování zubních nervů. V rámci tohoto mezičasu jsem chodila na břišní akupunkturu, zaměřenou na odstranění zánětu v daném místě a hned po každé procedúře byla bolest nižší a co více, bolest se nevracela. Zkusila jsem používat i protizánětlivou kurkumu, výplachy bylinkami, ale účinek nebyl žádný. Skutečně mám zkušenost, že díky břišní akupunktuře jsem předešla bolestivému zákroku. Zub mám teď normálně zablombovaný a bez komplikací. Mohu jen doporučit při akutním stavu zkusit i takovou alternativní léčbu.

P.K.

Děkuji vřele pani Hajské za necelé roční léčení tinkturami,doplňkami stravy a japonskou akupunkturou. Také svým empatickým a milým přístupem k člověku.Dokáže člověka vyslechnout i jako psycholog,případně poradit v jeho chování.Léčila jsem si u pani Hajské zánět dělohy a s tím související bolest po orgazmu.Já věřila že se vyléčím,manžel byl skeptický,nakonec jsme se dočkali oba dva a já jsem velice vděčná paní Evě za její usílí a snahu mě léčit.Podrobně se vyptává na různé situace které by mohly zdraví ovlivnit a podle toho určuje správnou léčbu.

Dále oceňuji tinkturu s bylinkou proti pocení,protože jsem žena v klimakteriu a tato neřest mě obtěžovala. Když sedím a konzultuji s pani Hajskou můj problém,cítím se s ní jako s kamarádkou,je to moc milá dáma!

Havlíková

Chtěla bych tímto velmi poděkovat paní Evě Hajské, která mi nesmírně pomohla při léčbě revmatoidní artritidy. Než jsem k ní přišla, tak jsem trpěla silnými bolestmi malých kloubů, kdy bez léků na bolest jsem nemohla vyjít z domova. Od revmatologa jsem dostala již kortikoidy, z čehož jsem byla nešťastná. Asi po dvou měsících, kdy jsem navštívila paní Evu Hajskou, se můj zdravotní stav velmi zlepšil, léky na bolest vůbec neberu a revmatolog mi začal snižovat i dávku kortikoidů. V období podzim – zima, které je pro revmatiky nejhorší je mi dobře, necítím žádné bolesti. Zlepšil se i můj psychický stav. Paní Hajská léčí nejen fyzickou stránku, ale také psychickou. Je velmi milá, příjemná a po návštěvě u ní se cítím o 100% lépe.

Lidka F.

Přibližně deset let jsem trpěla gynekologickými potížemi způsobenými především kvasinkovou infekcí, která se neustále vracela. Západní medicína mi nedokázala pomoci, neboť na základě diagnostických metod mi bylo sděleno, že jsem zdravá a ,že se nedá nic dělat. Paní Hajská mě těchto problémů zcela zbavila během přibližně roční léčby.

Klára S.

Zjistila jsem, že metoda japonské akupunktury je skutečně bezbolestná a překvapila mě její účinnost. Trpěla jsem pravidelnými migrénami, kterých intenzita se začala oslabovat díky tomu, že paní Eva léčila příčinu bolestí komplexně: japonskou akupunkturou, úpravou jídelníčku a tinkturami.

Taky chci každému doporučit zakusit její osobní empatický přístup k jakémukoliv problému, který řeší komplexně v rámci svých možností.Taky nevšednou ochotu naslouchat klientovi a společně s ním hledat cestu k uzdravení. Dělá opravdu maximum, aby pomohla.

Eva Č.

Na paní Hajskou jsem se obrátila kvůli přirozenější alternativě dlouholeté hormonální léčby, jejíž vedlejším účinkem byla např. nepravidelná menstruace nebo nadměrné pocení i při sebemenší zátěži. Navrhovaná léčba pomocí japonské akupunktury v kombinaci s bylinnými tinkturami a přírodními doplňky mi obnovila (v té době cca rok vynechanou) menstruaci už po třech návštěvách, které jsem absolvovala v měsíčních intervalech. Na začátku bylo krvácení velmi intenzivní, ale pomocí bylin mi upraveno do vyhovujícího stavu. Relativně hned vymizelo i nadměrné pocení.

Léčba mého hormonálního systému je běh na dlouhou trať, takže v tomto smyslu zatím nelze říct, jak moc je přírodní způsob účinný, ale u toho, co si mohu ověřit, vidím výrazné zlepšení či napravení doprovodných problémů. Zároveň oceňuji pečlivý přístup paní Hajské (zajímá se o člověka celkově) a ochotu pomoci při jakýchkoliv - i akutních potížích, kvůli nimž jsem původně na terapii nepřišla (migréna, bolest nohou, problémy s krční páteří, praskání v uchu...).

V.P.

Bude mi 70 let, v mládí jsem měla úraz a od té doby mě stále provázely problémy s krční páteří. Byla jsem až závislá na lécích proti bolesti a pravidelně jsem chodila na rehabilitace. Podle lékařů měl můj úraz krční páteře vliv na postupnou deformaci celé páteře. S tím bylo spojené celkové zhoršování stavu celé páteře.

Před 13 měsíci jsem začala pravidelně chodit na akupunkturu k paní Hajské a došlo u mne celkovému uvolnění krční páteře, bez bolestí a bez omezení hybnosti. Díky akupunktuře mi také ustoupili bolesti v levém kolenním kloubu a v levé kyčli. Mohla jsem tím pádem výrazně omezit množství léků, které užívám.

Také po dřívější obrně lícního nervu jsem byla nucena brát velké množství analgetik a spasmolytik. Zde je díky akupunktuře přímo vidět zlepšení – levý koutek úst mi již nepadá dolů a levé oko lze úplně otevřít. Zároveň u mne došlo k úpravě vysokého krevního tlaku, kdy mi lékaři tvrdili, že jsem s množstvím užívaných léků již na hranici.

Celkově se mi se mi akupunktura jeví jako velmi úspěšná. Po pravidelných návštěvách u paní Hajské mi ustoupilo hodně problémů a také beru minimum léků, což se s dřívějškem nedá vůbec srovnat.

Prachařová